Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na Mezinárodní den bez plastových sáčků Ukliďme Česko hlásí - uklizeno!

| zdroj: Ukliďme Česko0

50885730617_3d30b38814_c
zdroj: flickr.com

Na konci jarní úklidové sezóny hlásí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko bezmála 4000 proběhlých úklidových akcí se 175 000 zúčastněných dobrovolníků. Dobrou zprávou je, že černých skládek a litteringu postupně ubývá. Sesbíraných odpadů bylo totiž v průměru zhruba o třetinu méně na jednoho účastníka oproti dřívějším ročníkům. Oznámil to spolek Ukliďme Česko u příležitosti dnešního Mezinárodního dne bez plastových sáčků.

Většina z nás je používá každý den. Tenké plastové sáčky nabízí téměř každý prodejce, kterého navštívíme. Napadlo vás někdy, kolik jich spotřebujeme za rok? V celosvětovém měřítku je to stěží uvěřitelných 500 miliard ročně. Jen si pomyslete, kolik z nich skončí poházených po celé planetě. Sáčky, které si vyzvedneme u prodejců, se totiž používají velmi krátkou dobu, obvykle do 25 minut, a poté jsou vyhozeny. Bohužel ne vždy do kontejneru na plastový odpad.

Jak oslavit Mezinárodní den bez plastových sáčků

Existuje mnoho dobrých způsobů, jak slavit, a ten nejjednodušší vyžaduje z vaší strany jednoduché řešení. I kdyby jen na jeden den, přineste si k prodejcům vlastní tašky, abyste si zboží vyzvedli. Některé obchody dokonce nabízejí slevy nebo jiné výhody pro zákazníky, kteří si přinesou své vlastní! Pokud sami vlastníte obchod, spusťte program, který povzbudí vaše zákazníky, aby přinesli své vlastní opakovaně použitelné tašky či nádoby a přestali používat tašky plastové.

Mezi nejoblíbenější aktivity Mezinárodního dne bez plastových sáčků pak patří jednoduchá setkání lidí, kteří chodí po silnicích, plážích, okolo řek a sbírají všechny odpadky, které tam najdou. Je jich obvykle znepokojivé množství. Ale sbírat nemusíte jen dnes. Organizátoři naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko vyzývají ke sběru litteringového odpadu i během prázdninových dovolených, při výletech do přírody. Stačí si vzít pytel a rukavice, nálezy pak můžete zdokumentovat na webu akce https://www.uklidmecesko.cz/report/,,Nejzajímavější fotografie z prázdninového úklidu odměníme," slibují organizátoři.

A pokud byste chtěli zorganizovat větší úklidovou akci, uklízet se bude tradičně i na podzim v rámci Celosvětového úklidového dne. Ten letos letos připadá na 20. září. ,,Stačí si akci zaregistrovat nawww.UklidmeCesko.cz a již nyní si můžete požádat o úklidové prostředky (pytle a rukavice) pro své dobrovolníky. Je třeba to stihnout do konce prázdnin, abychom vše mohli na začátku září zabalit a rozeslat," dodává za organizátory Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku Ukliďme Česko.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ