Na Energetickém fóru Ústeckého kraje se řešila bezpečnost, ta energetická i v oblasti kybernetiky

| zdroj: Ústecký kraj0

Téměř sto účastníků diskutovalo o aktuálním stavu plnění státní energetické koncepce a podmínkách jejího zajištění, energetické bezpečnosti v Evropě a kybernetické bezpečnosti sítí. Došlo rovněž na mýty a fakta o ukládání radioaktivních odpadů, na uhlíkovou energetiku a rozebírány byly technicko-politické podmínky energetické bezpečnosti. Také letos se do fóra, které zahájil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zapojila řada významných osobností z oboru.

„Energetické fórum se stalo užitečnou tradicí, během níž se setkávají významní lidé ze sektoru, který je pro náš kraj typický a charakteristický. Jsem rád, že se letošní ročník opět může pochlubit velmi vysokou účastí hostů a zástupců odborné veřejnosti. Potěšitelný je zejména rostoucí zájem představitelů samospráv; je jich zde téměř třicet.

Energetika vždy byla a bude neodmyslitelně spjata s naším krajem. I nejvyšší představitelé vlády při své poslední návštěvě deklarovali, že Ústeckému kraji musí být věnována zvýšená pozornost, a to s ohledem na životní prostředí a zdraví občanů. Při zajištění energetické bezpečnosti úzce spolupracujeme mj. s Integrovaným záchranným systémem (IZS) Ústeckého kraje.

Právě s IZS kraj v loňském roce uspořádal třídenní taktické štábní cvičení, které se týkalo výpadku elektrické energie (tzv. blackoutu) na území okresu Most. Bez neustálé profesionální přípravy bychom v reálných krizových situacích řešili mnohem závažnější škody na majetku a možná i ztráty lidských životů,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Ústecký kraj přemýšlí SMART neboli chytře a nezapomíná ani na oblast životního prostředí. Na základě dlouhodobé spolupráce se společností ČEZ a ČEZ ESCO v této souvislosti vedení kraje oceňuje dar, který zmíněné firmy Ústeckému kraji poskytly.

Během let 2018–2019 mohl kraj rozdělit mezi své příspěvkové organizace celkem 41 elektromobilů, jež slouží v zařízeních poskytujících sociální služby a v dětských domovech. Ústecký kraj tedy rozhodně nezaostává za světovými trendy, ba naopak, jde příkladem.

Pořadatelem Energetického fóra je Ústecký kraj, ve spolupráci s odborným garantem – Okresní hospodářskou komorou Most. Více na http://www.forumusteckykraj.cz/cs/energeticke-forum-usteckeho-kraje-2019/

foto: Ústecký kraj