MPO podpořilo Memorandum pro vývoj využití dřeva

| autor: MPO0

MPO podpořilo Memorandum pro vývoj využití dřeva

Vznik Memoranda iniciovala společnost MATRIX a již od roku 2015 jsou jeho členy Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, s.p., Česká zemědělská univerzita v Praze, Mendelova univerzita v Brně a Česká lesnická akademie Trutnov. Memorandum se zabývá zejména otázkami využití dřevní hmoty ve stavebnictví a možného využití buku v nových zobchodovatelných výrobcích. Bukového dřeva je na trhu dostatek, ale kvůli svým vlastnostem není příliš žádanou surovinou. Za pouhé 4 roky fungování Memoranda jsou již k vidění výsledky v podobě několika užitných vzorů, jejich aplikace v praxi a žádosti o patent.

Na úterním setkání se počet členů Memoranda rozšířil o České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně. Memorandum se také na žádost Ministerstva průmyslu a obchodu rozrostlo o další oblasti výzkumu a vývoje a to o zpracování kalamitního (kůrovcového) dřeva a o podporu výškových a veřejných budov ze dřeva.

„Záměr Memoranda jsme podpořili, proto jsme navrhli společné setkání členů na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl náměstek pro řízení sekce průmyslu, surovin a stavebnictví Eduard Muřický a dodal: „Diskutovali jsme mimo jiné o rozšíření Memoranda o nové oblasti, a to právě o zpracování kalamitního (kůrovcového) dřeva a o podporu výškových a veřejných budov ze dřeva.“

Z důvodu sucha, které zapříčinilo přemnožení lýkožrouta smrkového a tím kalamitní situaci v lesích České republiky, je na trhu velký přebytek smrkové kulatiny, kterou je nutné co nejrychleji zpracovat. Naopak se předpokládá, že do 5 let bude na trhu smrkového dřeva velký nedostatek. Členové Memoranda se nejen snaží řešit současnou situaci, ale také se připravují na budoucnost. „České lesy se mění a po kalamitě již nebudou vypadat stejně jako dnes, je třeba se na to připravit,“ uvedl děkan lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze Marek Turčáni.

Foto: ilustrační/ redakce