Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MPO podpořilo Memorandum pro vývoj využití dřeva

| autor: MPO0

MPO podpořilo Memorandum pro vývoj využití dřeva

Vznik Memoranda iniciovala společnost MATRIX a již od roku 2015 jsou jeho členy Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, s.p., Česká zemědělská univerzita v Praze, Mendelova univerzita v Brně a Česká lesnická akademie Trutnov. Memorandum se zabývá zejména otázkami využití dřevní hmoty ve stavebnictví a možného využití buku v nových zobchodovatelných výrobcích. Bukového dřeva je na trhu dostatek, ale kvůli svým vlastnostem není příliš žádanou surovinou. Za pouhé 4 roky fungování Memoranda jsou již k vidění výsledky v podobě několika užitných vzorů, jejich aplikace v praxi a žádosti o patent.  

Na úterním setkání se počet členů Memoranda rozšířil o České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně. Memorandum se také na žádost Ministerstva průmyslu a obchodu rozrostlo o další oblasti výzkumu a vývoje a to o zpracování kalamitního (kůrovcového) dřeva a o podporu výškových a veřejných budov ze dřeva.

„Záměr Memoranda jsme podpořili, proto jsme navrhli společné setkání členů na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl náměstek pro řízení sekce průmyslu, surovin a stavebnictví Eduard Muřický a dodal: „Diskutovali jsme mimo jiné o rozšíření Memoranda o nové oblasti, a to právě o zpracování kalamitního (kůrovcového) dřeva a o podporu výškových a veřejných budov ze dřeva.“

Z důvodu sucha, které zapříčinilo přemnožení lýkožrouta smrkového a tím kalamitní situaci v lesích České republiky, je na trhu velký přebytek smrkové kulatiny, kterou je nutné co nejrychleji zpracovat. Naopak se předpokládá, že do 5 let bude na trhu smrkového dřeva velký nedostatek. Členové Memoranda se nejen snaží řešit současnou situaci, ale také se připravují na budoucnost. „České lesy se mění a po kalamitě již nebudou vypadat stejně jako dnes, je třeba se na to připravit,“ uvedl děkan lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze Marek Turčáni.

Foto: ilustrační/ redakce

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema