Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MPO chce propojit jezera vzniklá rekultivací hnědouhelných dolů a lomů

| autor: MPO ČR0

MPO chce propojit jezera vzniklá rekultivací hnědouhelných dolů a lomů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo Palivovému kombinátu Ústí (PKÚ), aby zpracoval studii proveditelnosti. S tím, že záměrem MPO je, aby všechna jezera byla průtočná. Oblast má obrovský potenciál jako zásobárna vody pro Českou republiku a také jako zdroj energie díky vodním elektrárnám a solárním parkům na hladině o celkovém výkonu až dvou jaderných reaktorů. Něco jako Vltavská kaskáda, ale významně větší.

Celkem jde minimálně o 3 361 ha / 1 361 mil. m3. Vodní dílo by mohlo být efektivní reakcí na sucho, kterým se musí Česká republika zabývat. Vzniknout by mohly i přečerpávací a malé vodní elektrárny či solární parky na vodních hladinách. I s Vršany se celkový energetický výkon této soustavy odhaduje na 1 000 až 2 000 MW, tedy jako až dva jaderné reaktory. Nejen státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který má danou věc na starosti a spadá pod MPO, má ambice vrátit do území člověka. Ústecký kraj má propojení jezer jako svou prioritu pro příští programové období, podpora je i od měst a obcí.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka daná věc dává smysl, je ohleduplná vůči krajině a přínosná pro širokou veřejnost. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček říká: „Do konce příštího roku by se měl potřebný návrh včetně časového harmonogramu a financování předložit na vládu. Za úkol to dnes dostalo PKÚ. Musí se předložit jasný záměr projednaný se všemi subjekty, které mají danou oblast na starosti.“

„Rekultivací se zabýváme průběžně, vznik a propojení jezer by byl přínosný pro všechny,“ říká ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc a dodává: „Odborný materiál pro vládu samozřejmě připravíme a poté půjde o politické rozhodnutí.“

„Rekultivace lomu ČSA probíhá průběžně a v současné době je zhruba polovina území už hotová. Pro zbývající území máme schválený plán sanace a rekultivace a připravené finanční rezervy. Jsem rád, že pan ministr na místě potvrdil, že své závazky ke krajině  zodpovědně plníme a uvědomuje si, že dojde-li k dostatečnému rozšíření plánu rekultivace, bude nezbytné hledat také další finanční zdroje, například z Evropské unie,“ říká prezident a CEO skupiny Sev.en Energy Luboš Pavlas. Stát podle Pavlase bude muset zaujmout jasné stanovisko k ochraně ložiska, ve kterém ještě zbývá 750 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí.

Po ukončení těžby v lomu ČSA se odhaduje, že napuštění vodou z Ohře by trvalo 10 až 15 let. Vzniklo by tak jedno z největších jezer v ČR. 

Foto: zdroj MPO ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ