Modernizace osvětlení ve veřejných budovách přináší komfort i úspory energie

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MPO ČR/ Chytrá volba0

osvetleni4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Výměna osvětlení je jednou z nejméně náročných úprav, které lze ve veřejných budovách realizovat. Přitom právě tato změna může znamenat významné úspory energie.

Částečná nebo komplexní modernizace?

Při částečné modernizaci lze pouze nahradit původní světelné zdroje za modernější. Nutným předpokladem je však kvalitní stav původních svítidel.

Komplexnější modernizace či rekonstrukce osvětlovací soustavy zahrnuje výměnu svítidel, často je potřeba vyměnit nebo doplnit elektroinstalace, případně lze soustavu doplnit o technologie, které celý systém řídí.

Výhody moderních osvětlovacích soustav

Moderní systémy osvětlení přináší řadu výhod, které kromě úspor energie znamenají například vyšší komfort osob v budovách i méně náročnou údržbu systému.

Vedle úspory energie lze zároveň snížit světelné znečištění a případně přizpůsobit barevnost a intenzitu světla při zachování všech norem hygieny i bezpečnosti práce.

Kvalitní projekt s technickými světelnými výpočty

Pro rekonstrukci osvětlovací soustavy je proto nutné zajistit kvalitní projekt, který bude obsahovat také světelné výpočty. Zajistí se tak potřebná kvalita osvětlení a výsledné úspory energie v poměru k nákladům i zohlednění doby návratnosti investice.

Nevyznáte se v normách pro osvětlení? Nevíte, zda zvolit částečnou nebo kompletní rekonstrukci osvětlovací soustavy? Pošlete nám svůj dotaz:

Poradna3.png