Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ministrem průmyslu a obchodu jmenován Karel Havlíček. Chce prosadit jasnou hospodářskou vizi

| autor: MPO ČR0

Ministrem průmyslu a obchodu jmenován Karel Havlíček. Chce prosadit jasnou hospodářskou vizi

„Chci navázat na to, co se nám podařilo ve výzkumu a inovacích. Hodlám sjednotit hospodářské priority, provázat je napříč resorty a zásadně posílit český průmysl a podnikatele jako hlavní tahouny našeho růstu. K tomu jim musíme vytvořit takové prostředí, které je bude motivovat investovat a v důsledku tím vytvářet zisk v České republice,“ říká Havlíček.

Mezi hlavní priority nového ministra patří příprava energetické průmyslové koncepcezjednodušení podnikatelské podpory nebo zavedení nástrojů inovační strategie. Energetická koncepce je spojena s přípravou budoucího energetického mixu, který vytyčí priority a další kroky v budování potřebné infrastruktury, včetně přípravy rozšíření jádra a dosažení závazku v obnovitelných zdrojích. Průmyslová strategie bude vycházet ze současné produkční výkonnosti, identifikace největších překážek a predikce budoucí struktury našeho průmyslu ve vazbě na nové technologie, mezinárodní obchod a trh práce.

Podnikatelská podpora bude zvlášť směřována na segment osob samostatně výdělečně činných, kterým bude zaveden tzv. živnostenský balíček (ten počítá se změnami jako pět kontrol a dost, jedním paušálním odvodem nebo koncem duplicitního zasílání údajů na úřady) a zvlášť pro střední a velké podniky. Těm bude podpora koncentrována do oblasti exportní, investiční a dále do využívání operačních programů. Cílem bude zrychlení OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost) a intenzivní příprava budoucích programů na podporu podnikatelů s ohledem na jejich potřeby a aktuální trendy jako je digitalizace či robotizace.

Součástí podpory podnikatelů a zpružnění chodu úřadu bude i provázání služeb státních agenturCzechInvest, CzechTrade a CzechTourism a jejich umístění pod jednu střechu nebo příprava nových výzev spojených s evropskými finančními nástroji. Zásadní bude rozšíření spektra finančních nástrojů Českomoravské záruční a rozvojové banky a větší zapojení zdrojů Evropského investičního fondu.

Prioritou ministerstva bude rovněž naplňování cílů vládní Inovační strategie, založené na podpoře startupů včetně vybudování technologicky orientovaných národních inkubátorů, budování chytré infrastruktury spojené s digitalizací, zaváděním pokročilých technologií na bází umělé inteligence a propagace České republiky jako technologického lídra. Na to navazuje dotažení zákona o elektronických komunikacích, novela o investičních pobídkách nebo zavedení konkrétní účelové podpory pro inovativní firmy.

Profil:

Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

Vystudoval stavební fakultu ČVUT, dále PIBS při Manchester Metropolitan University, doktorské studium dokončil na podnikohospodářské fakultě VŠE v Praze, kde se rovněž na fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta.

Od přelomu milénia hájil zájmy podnikatelů, a to zejména v pozici předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Jako spoluvlastník a generální ředitel skupiny SINDAT vybudoval v uplynulých dvaceti letech z této firmy respektovaného investora v oblastech malého a středního průmyslu a nových technologií.

Mnoho let se angažuje v akademickém prostředí, v posledních letech je spjat s Vysokou školou finanční a správní, kde vybudoval fakultu ekonomických studií a kde připravil studijní program Ekonomika a management. Na téma malých a středních podniků napsal několik odborných knih a publikoval v tuzemsku i zahraničí desítky recenzovaných článků.

Zasedal v řadě poradních orgánů vlády a ministerstev, od roku 2014 je členem Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a od roku 2018 je jejím místopředsedou.

V dubnu 2019 byl předsedou vlády navržen na pozici místopředsedy vlády pro hospodářství a současně na post ministra průmyslu a obchodu. Do obou funkcí byl jmenován prezidentem republiky 30. dubna 2019. Ke stejnému datu se vzdal všech statutárních a vlastnických pozic v podnikatelské sféře a opustil rovněž vedení Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Hovoří anglicky, německy, rusky, španělsky, částečně francouzsky a čínsky. Je ženatý a má dvě děti.

Mezi jeho koníčky patří rocková a folková muzika, příležitostně píše sloupky o světových hudebních interpretech (Pink Floyd, Leonard Cohen, Bruce Springsteen, David Bowie aj.)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema