Akce se zúčastnili představitelé české vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a odborníci z České republiky spolu s experty z Izraele, který je v tomto směru pro svět inspirací.
„Musíme lépe hospodařit s vodou a využívat moderní přístupy k jejímu zajištění v krajině,"řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
„Důvod, proč jsme konferenci věnovanou vodě tady na agrosalonu uspořádali, je zřejmý. V posledních letech u nás čelíme projevům klimatické změny, postihují nás dlouhá období sucha a my se musíme naučit s vodou lépe hospodařit. A Země živitelka je vhodnou příležitostí, jak přítomné zemědělce a vystavovatele o moderních přístupech k omezení následků sucha a k zajištění vody v krajině a vodních zdrojích informovat,“ uvedl ministr zemědělství.
Ministr Toman ocenil, že se začíná zvyšovat zájem o obnovu a rozvoj závlah, zatím hlavně u zemědělců hospodařících s trvalými porosty. „Zvýšení rozsahu závlah ale bude vyžadovat zabezpečení vodních zdrojů, a proto dotační program Ministerstva zemědělství podporuje nejen investice do závlahových zařízení, ale i do výstavby jednoúčelových nádrží na vodu pro zavlažování, které se naplní za příznivých podmínek a pak umožní překlenout sucho. Ostatně Ministerstvo mámnoho programů, kterými přispívá k omezení následků sucha. Od roku 2015 jsme na ně poskytli přes 30 miliard korun,“ uvedl ministr zemědělství Toman.
V souvislosti s iniciativou MZe posílit ochranu vodních zdrojů v ústavě Miroslav Toman informoval, že svolává jednání s právnickými experty a zainteresovanými reprezentanty parlamentních politických stran u kulatého stolu. „Jde o vážný krok, takže vyžaduje vypracování návrhu na základě důkladné analýzy, kterou jsme proto zadali odborníkům z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Z jejich průběžných sdělení se zatím jako ideální zdá forma samostatného ústavního zákona, nicméně finální analýza bude hotová v průběhu září,“ řekl ministr Toman s tím, že konečným cílem je „aquatizace“ právního řádu a příslušné praxe. Tedy vytvoření takového právního rámce a jeho realizace, která povede k šetrnějšímu zacházení s vodou a dalším přírodním bohatstvím a ke zmírnění dopadů sucha. Ochrana vody jako priorita bude tedy doplněna o péči o další přírodní zdroje.
Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička na konferenci hovořil o prvních zkušenostech z pilotních projektů Chytrá krajina proti suchu a povodním. Ředitel izraelské společnosti pro závlahy a úpravu vody NetafimDubi Segal seznámil účastníky s izraelskými zkušenostmi přesného zavlažování, s efektivním využíváním různých vodních zdrojů v zemědělství a krajině. Předseda Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala se věnoval zabezpečení vodních zdrojů a výhledu do budoucna.
Konference se zúčastnila také ministryně financí Alena Schillerová, ministr životního prostředí Richard Brabec, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný a náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík.
Foto: ilustrační/ Tereza Pencová
Komentáře