Sladkosti a pochutiny z bezobalových obchodů
V bezobalových prodejnách jsou k sehnání různé druhy sušenek na váhu. Jejich cena se pohybuje okolo 50 Kč/ 100 g. Nabízí se klasické varianty s čokoládou, kokosem nebo zdravější verze pohankové, špaldové, s jablky, ovesnými vločkami nebo karobem.
Další možností jsou gumoví medvídci. Vypadají úplně stejně jako ti ze sáčku a v bio kvalitě je pořídíte za 50 - 55 Kč/ 100 g.
Raw tyčinky představují přijatelný kompromis mezi sladkou chutí a zdravou výživou. Obsahují oříšky, semínka a sušené ovoce. Vyjdou vás na zhruba 35 Kč za kus.
Kukuřičné křupky jsou oblíbenou lahůdkou menších dětí. Dají se sehnat od 15 Kč/ 100 g.
Oříšky, sušené a čerstvé ovoce
Ořechy a sušené ovoce koupíte na váhu i ve většině běžných supermarketů. Stejně tak nejrůznější druhy ovoce. Jen je třeba pamatovat na vlastní sáčky a tašky.
Domácí cukroví a slané pečivo
Originálním řešením je upéct doma perníčky, linecké koláčky, sušenky či slané tyčinky.
Recept na ihned měkképerníčky:
Ingredience:
50 g máslo
650 g hladká mouka
6-7 lžic mléko
250 g moučkový cukr
4 ks žloutek
150 g med
2 lžičky perníkové koření
2 lžičky jedlá soda
Na potření hotových perníčků:
1 ks žloutek
Bílková poleva:
170 g moučkový cukr
1 bílek
citronová šťáva pár kapek
Postup:
Do mísy dejte mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promíchejte, přidejte máslo, žloutky, med a mléko a vypracujte těsto. Můžete hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat tvary. Pečte na 170 °C asi 10 minut. Upečené perníčky hned potřete žloutkem. Nechte alespoň jeden den odležet a ozdobte bílkovou polevou.
Perníčky jsou díky jedlé sodě nadýchané. Jejich výhodou je, že se mohou ihned konzumovat.
Doma vyrobené dárky
K výrobě drobných hraček, obalů na knihy, koláží či dekorací lze využít již nepotřebných materiálů – textilu, kůže, ubrousků, papírů apod. Dejte jim šanci na nový život. Mohou znovu udělat radost.
Ze staršího oblečení lze přešít nové kousky. Získáte tak originální tašky, čepice nebo ušijte rovnou adventní kalendář. Můžete uháčkovat nebo uplést hračku do postýlky, šálu či rukavice.
Návod na ušití adventního kalendáře
Nejprve si rozmyslete, jaký tvar má váš kalendář mít. Může to být klasický obdélník, ale můžete zvolit třeba stromeček, kde bude 24 kapsiček ve tvaru ozdob, rybu s 24 šupinami nebo zvoneček s 24 dekoracemi. Rozměry zvolte tak, aby se do kapsiček vešly drobné předměty a zároveň jste umístili všech 24 kapes na podkladovou látku. Barvy volte podle vybraného motivu. Materiál pro podklad by měl být silnější, slabší látku můžete použít dvojitě. U kapsiček je výhoda, když trochu pruží.
Začistěte si podkladovou látku – je třeba ji obšít, aby se okraje netřepily. Dvojitou látku sešijte podobně jako povlak na polštář. Nahoře můžete vytvořit tunýlek, kterým protáhnete šňůrku na zavěšení (ale budete muset vršek zpevnit, aby se neprohýbal). Naaranžujte kapsičky a přišpendlete.
Poté je našijte. Pozor na to, abyste nahoře nechali dostatečný otvor na dárečky.
Adventní kalendář z ruliček
Pokud si na šití netroufáte, můžete si třeba nasbírat 24 ruliček od toaletního papíru a slepit je dohromady. Opět se nabízí výsledný tvar stromečku nebo jiného vánočního symbolu. Ruličky můžete pomalovat nebo oblepit.
Nehmotné dárky
Neobvyklým dárkem může být adventní kalendář plný společných zážitků. Čtení pohádky, společné kreslení, procházka, tvorba vánočních dekorací, to vše potěší a stmelí rodinu více než tabulka čokolády.
Také si můžete připravit 24 adventních pochval pro každého člena rodiny. Najdete 24 důvodů, proč si ceníte své blízké, čím jsou pro vás výjimeční a co umí lépe než ostatní?
Foto: redakce archiv, ilustrační/ Pixabay
Komentáře