Město Lovosice dostalo pokutu 120 tisíc korun za nelegální odběr téměř 8,5 tisíce metrů krychlových podzemních vod

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

U prvního vrtu, ze kterého byl zavlažován fotbalový stadion, město od května do října 2018 překračovalo povolené měsíční odběry vod. „Povolený limit pro maximální měsíční odběr byl 120 metrů krychlových. Například v červnu však město tuto hodnotu překročilo více než čtrnáctinásobně. Celkem z tohoto vrtu nelegálně odebralo 7280 metrů krychlových podzemní vody,“ uvedl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Z druhého zdroje – vrtané studny, z níž město zavlažovalo antukové hřiště a tenisové kurty, odebralo loni od května do srpna 1101 metrů krychlových vod nad limit. A z třetího zdroje – další studny, kterou používalo k zavlažování zeleně, bylo v srpnu odebráno 53 metrů krychlových nad limit.

Při stanovení výše pokuty, inspektoři vzali v potaz to, že k nadlimitním odběrům došlo z důvodů zajištění sportovního vyžití a aktivního odpočinku obyvatel a závlahy městské zeleně, nikoliv z komerčních důvodů. Proto byla uložena nejnižší zákonná pokuta, a to 15 korun za metr krychlový nelegálně odebrané vody.

Zároveň inspektoři přihlédli k tomu, že město začalo činit kroky k získání nových vodoprávních povolení s případnými vyššími limity pro odběr podzemních vod. „Je ale třeba zdůraznit, že povolením stanovené limity je potřeba dodržovat, protože chrání zdroje vody před jejich přečerpáním. To je hlavně v této době, kdy řadu míst v Česku trápí hydrologické sucho, velmi důležité,“ řekl Grund.

Město Lovosice se proti pokutě neodvolalo, sankce je pravomocná.

ilustrační foto/wikipedie