Město Loštice otevřelo nejmodernější sběrný dvůr v Olomouckém kraji

| autor: JRK Česká republika0

Město Loštice otevřelo nejmodernější sběrný dvůr v Olomouckém kraji

Tou zásadní je evidenční systém, který vede k úsporám a motivuje občany ke třídění. Sběrný dvůr vybudovala společnost JRK díky podpoře města Loštice.

Cílem zastupitelů Loštic je, s pomocí nového sběrného dvora, separovat polovinu všech odpadů a to už během dvou let. Bude to možné proto, že nová technologie bude občany motivovat k vyššímu třídění.

Sběrný dvůr nabídne obyvatelům pohodlné a jednoduché třídění odpadů. Ty se pak soustředí například do moderního zastřešeného ocelového kontejneru, velkoobjemových sběrných nádob, plastových popelnic apod. Občané mají rovněž k dispozici boxy na baterie či zdravotnický odpad.

Rozhodli jsme se vybudovat tak moderní sběrný dvůr proto, abychom zvýšili míru třídění a v konečném důsledku tak ušetřili peníze,“ vysvětluje starostka obce Šárka Havelková Seifertová a dodává: „pomocníkem, který nám pomůže k úsporám, je především evidenční systém sběrného dvora. Díky němu jsme získali přesný přehled domácností, které odpad odevzdají. Systém navíc nastavil i spravedlivý bonusový systém pro občany.“

Video sběrného dvora i komentáře starostky Šárky Havelkové Seifertové najdete ve videu zde: https://youtu.be/3v3WwFLoWFg

V Lošticích je součástí sběrného dvora evidenční systém ECONIT. Jeho hardwarová část představuje nástroje na sběr dat – tedy čtečky, které načítají kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty.

Systém je přizpůsobený potřebám obce Loštice. Kromě toho, že zde mají přehled o množství odpadů, které vyprodukují různé subjekty, tak systém ECONIT šetří zastupitelům i administrativu.

„Připravuje totiž přehledné statistiky a grafy ohledně nakládání s odpady, ale také vytváří výkazy pro Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) či Systém sběru a recyklace obalových odpadů (EKO-KOM),“ uvádí Robin Liška – regionální manažer společnosti JRK.