Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Města se připravují na změnu klimatu

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

Města se připravují na změnu klimatu

Středobodem sídliště se tak stal park s unikátním jezírkem, do kterého odtéká dešťová voda ze střech všech okolních paneláků. Jezírko tak funguje jako retenční nádrž, která zadržuje vodu a zlepšuje mikroklima ve svém okolí. „Vodu do jezírka přivádí podzemní potrubí a poté otevřené koryto. Vodu filtruje hrázka a přirozeně ji čistí také kořeny vodních rostlin,“ popsala starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Právě novolískovecký Park pod Plachtami je jedním ze čtyř projektů v zastavěném území, které se dostaly do finále prvního ročníku soutěže Adapterra Awards. Cílem soutěže je upozornit veřejnost na projekty, které usnadňují adaptaci na změnu klimatu.

Na klimatické změny mysleli i projektanti komunitního centra Všichni spolu v Ostravě. Centrum přispívá k lepšímu mikroklimatu a zadržuje dešťovou vodu. Na většině plochých střech roste zeleň, která budovu chrání před přehříváním. Zelená střecha navíc zadržuje dešťovou vodu a tím odlehčuje kanalizaci v případě přívalového deště. Na venkovní sportovní a herní plochy pak projektanti využili propustný povrch, který umožňuje částečné vsakování srážkové vody do půdy.

Inspirativní je také cesta, kterou se vydali v Uherském Brodě. Se suchem a bleskovými povodněmi se rozhodli bojovat prostřednictvím revitalizace řeky Nivničky a obnovením zaoraného Mlýnského náhonu. Podobným způsobem pak Povodí Moravy upravilo okolí řeky Moravy při stavbě protipovodňových opatření. Okolí řeky je navíc díky změnám přístupné obyvatelům Olomouce.

O tom, který z finálových projektů soutěž vyhraje, mohou až do 25. září lidé rozhodnout ve veřejném hlasování. Na webových stránkách www.adapterraawards.cz/Hlasovani může každý darovat dva hlasy. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 4. listopadu v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra.

Úvodní foto: Novolískovecký Park pod Plachtami

Autor fotografií - Vojtěch Herout

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert