Města se připravují na změnu klimatu

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

Města se připravují na změnu klimatu

Středobodem sídliště se tak stal park s unikátním jezírkem, do kterého odtéká dešťová voda ze střech všech okolních paneláků. Jezírko tak funguje jako retenční nádrž, která zadržuje vodu a zlepšuje mikroklima ve svém okolí. „Vodu do jezírka přivádí podzemní potrubí a poté otevřené koryto. Vodu filtruje hrázka a přirozeně ji čistí také kořeny vodních rostlin,“ popsala starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Právě novolískovecký Park pod Plachtami je jedním ze čtyř projektů v zastavěném území, které se dostaly do finále prvního ročníku soutěže Adapterra Awards. Cílem soutěže je upozornit veřejnost na projekty, které usnadňují adaptaci na změnu klimatu.

Na klimatické změny mysleli i projektanti komunitního centra Všichni spolu v Ostravě. Centrum přispívá k lepšímu mikroklimatu a zadržuje dešťovou vodu. Na většině plochých střech roste zeleň, která budovu chrání před přehříváním. Zelená střecha navíc zadržuje dešťovou vodu a tím odlehčuje kanalizaci v případě přívalového deště. Na venkovní sportovní a herní plochy pak projektanti využili propustný povrch, který umožňuje částečné vsakování srážkové vody do půdy.

Inspirativní je také cesta, kterou se vydali v Uherském Brodě. Se suchem a bleskovými povodněmi se rozhodli bojovat prostřednictvím revitalizace řeky Nivničky a obnovením zaoraného Mlýnského náhonu. Podobným způsobem pak Povodí Moravy upravilo okolí řeky Moravy při stavbě protipovodňových opatření. Okolí řeky je navíc díky změnám přístupné obyvatelům Olomouce.

O tom, který z finálových projektů soutěž vyhraje, mohou až do 25. září lidé rozhodnout ve veřejném hlasování. Na webových stránkách www.adapterraawards.cz/Hlasovani může každý darovat dva hlasy. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 4. listopadu v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra.

Úvodní foto: Novolískovecký Park pod Plachtami

Autor fotografií - Vojtěch Herout