Města, obce a jejich projektanti stále dávají více přednost rozkopaným silnicím před elegantním bezvýkopovým řešením

| autor: redakce0

NO-DIG_obr2
zdroj: CzSTT

Tábor v září přivítá národní konferenci NO-DIG, kterou již 28. rokem pořádá předsednictvo České společnosti pro bezvýkopové technologie. Tato tradiční konference se uskuteční v kongresových prostorách hotelu Palcát Tábor a představí novinky i aktuální zkušenosti v oboru bezvýkopových technologií.

Informace o NO-DIG nám při krátkém rozhovoru sdělil místopředseda České společnosti pro bezvýkopové technologie, Robert Kostolány.

V čem tkví tradice a smysl konference?

Jde již o 28. ročník národní konference, která je určena všem, kteří jakýmkoli způsobem uvažují o rekonstrukci či výstavbě nové kanalizace, vodovodu, plynu, a všech ostatních sítí. Jak už je v názvu naší společnosti, No-Dig, jsme zaměřeni na bezvýkopové technologie. Naše společnost má 37 řádných a 7 přidružených členů, kteří jsou z oborů projekce, dodavatelé materiálů, realizačních firem a akademiků. Smyslem je veřejnost a odbornou veřejnost seznámit s materiály a technologiemi, které nabídnou řešení bez obtěžujících výkopů a uzávěr frekventovaných míst.

Jaké bude hlavní téma letos a proč?

Jedním z hlavních témat bude mimo jiné uhlíková stopa materiálů a prováděných prací. Zde pomocí bezvýkopových technologií dochází k velké úspoře oproti klasickému výkopu, legislativa a novinky v oblasti bezvýkopů. Proč? Stále mnoho měst a projektantů volí rozkopané silnice i přes to, že bezvýkopová metoda je zde vhodná. Je potřeba neustále propagovat tato řešení.

Dal by se představit letošní koncept konference?

Konference probíhá podle modelu, který požíváme již 28 let. Je pořádána vždy v jiném městě napříč naší vlastí. Konferenci předchází golfový turnaj pro lidi, kteří jsou spjati s oborem a jejich přátele, obchodní partnery, klienty či zákazníky. Každým rokem je víc a víc hráčů. Letošní ročník očekáváme přes 80 hráčů.

Samotná konference bude probíhat dva dny, kdy po zajímavých přednáškách následuje diskuzní večer, kde při uvolněné atmosféře dochází k největší výměně zkušeností. Celá konference je provázená doprovodnou výstavou partnerů, kteří prezentují své výrobky a technologie a samozřejmě i něco dobrého k uvolnění nálady.

Naším cílem je na přednášky zvát přední odborníky a zástupce organizací, případně někoho z ministerstev. Další den obvykle následuje po přednáškách návštěva stavby, či významného díla ve městě, kde se konference pořádá. Letos bude prohlídka Táborského podzemí již první den po přednáškách. Letošní ročník bude mít premiéru nový organizátor firma Exponex, od nějž si členové předsednictva slibují překonání modelu starého 27 let a nevšedním přístupem k partnerům a návštěvníkům hlavně znásobení počtu do dalších ročníků- již letošní bude rekordní, přihlášeno je 150 lidí a očekáváme daleko víc.