Měření hluku v okolí dolu Turów pokračují

| zdroj: Liberecký kraj0

zdroj: kraj-lbc.cz

Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB).

Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 37,0 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 38,4 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 35,0 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,4 dB).

V rámci čtvrtého letošního kola monitoringu však došlo ve dvou případech k prokázanému významnému překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu LAeq,1h (tj. po odečtení nejistoty), a to 1x na místě měření v obci Uhelná v noci z 24. 9. na 25. 9. 2023 (42,9 dB) a 1x na  místě měření v obci Oldřichov na Hranicích v noci z 24. 9. na 25. 9. 2023 (44,8 dB). Z analýzy časového průběhu hladin akustického tlaku A na všech místech měření a objektivně zjištěné směrovosti zdroje hluku jednoznačně vyplývá, že zdroj nadlimitního hluku na obytném území ČR pocházel z jihozápadní části dolu Turów.

Turów - protokol ze 4. měření hluku