Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Mapy tepelné zranitelnosti ukazují, kde se města přehřívají

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

Mapy tepelné zranitelnosti ukazují, kde se města přehřívají

Výsledky projektu by měly posloužit k identifikaci mimořádně teplých míst s nedostatkem zeleně a vysokou koncentrací citlivého obyvatelstva na vlny horka a při přípravě dalších opatření na ochranu obyvatel před extrémními projevy počasí a zajištění vhodného mikroklima.

Pod pojmem mapa tepelné zranitelnosti se skrývá propojení různých údajů o jednotlivých místech ve městech s přesností na bloky domů, a v případě hustoty obyvatelstva většinou na úrovni čtvrtí, do jednoho modelu. Zaznamenány jsou teploty vzduchu, hustota obyvatelstva citlivého na vlny horka, tj. starší 65 let a mladší 14 let, a výskyt zeleně.

Pro zjištění efektů budoucích navrhovaných opatření je již nezbytné využít 3D model města a aplikovat mikroklimatické simulace, které pracují se solárním zářením, zelení, barevností a materiálovou charakteristikou, tak i se směry a rychlostmi proudění vzduchu.

Zajištění příznivých klimatických podmínek ve městě (příjemná teplota, vlhkost atd.) přispívá ke zlepšení zdraví i bezpečnosti obyvatel a má pozitivní dopady také na jejich ekonomickou situaci nebo soudržnost. Jednou z možností, jak zajistit vhodné mikroklima, je obecně podpora modré a zelené infrastruktury (vodních prvků a zeleně) ve městech, která snižuje teplotu ve veřejném prostoru stíněním a výparem.

Proto jsou tyto mapy cenným podkladem při přípravách manuálu pro zástupce samosprávy, který by je měl seznámit s vhodnými postupy pro návrhy modré a zelené infrastruktury. V pilotní fázi byly využity mapy tepelné zranitelnosti pro Písek a městkou část Praha 4.

Pro více informací kontaktujte Martinu Sýkorovou.

Zdroj obrázku: ČVUT UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ