Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Línek: Doporučení pro zápis krajiny koní do UNESCO jsou splnitelná

| autor: Pardubický kraj0

Línek: Doporučení pro zápis krajiny koní do UNESCO jsou splnitelná

„Podle mého názoru je hodnocení od ICOMOS skvělé a asi nejlepší, které na navrhované české a moravské památky za posledních 16 let přišlo,“ uvedl místopředseda české komise pro UNESCO Michal Beneš. „Naši nominaci ve velmi obsáhlém a fundovaném rozboru pochválili a doporučili nám ji ještě v některých bodech podtrhnout a doplnit. Je to jakoby řekli, vaše buchta je moc dobrá, jen ji ještě trochu pocukrujte.“

Členové rady, ve které jsou kromě dotčených odborníků a zástupců parlamentu také náměstci ministerstev zemědělství, kultury, životního prostředí a místního rozvoje, se pod vedením vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka zabývali všemi doporučeními a návrhy. „Termíny jsou sice už hodně napjaté, protože chceme vše splnit do konce roku, ale domluvili jsme se, že to musíme zvládnout ještě letos. Nechceme lhůtu zbytečně protahovat, i když bychom mohli. Do 1. února 2020 tedy doručíme dopracované připomínky,“ řekl Roman Línek.

Většina doporučení vede k tomu, aby zapsaná památka byla chráněná ve své unikátní podobě i v dalších letech. Některé kroky k tomu hřebčín spolu se svým zřizovatelem podniká už nyní. „Zcelili jsme naše pozemky a v našem majetku je i celý Kladrubský náhon, který je nyní v procesu prohlášení za kulturní památku. Řešíme hospodaření s vodou, zemědělskou výrobu i lesní správu, která se jako všude jinde v republice potýká s loňským suchem a přemnožením kůrovců. Nyní se chceme zaměřit i na aleje podél silnic,“ informoval ředitel hřebčína Jiří Machek. Hřebčín také zboural nevzhlednou kancelářskou budovu v sousedství zámku, vybudoval nové parkoviště i návštěvnickou infrastrukturu.

„Zabývali jsme se také rozsahem nárazníkového pásma zejména na jihu území památky. To by mělo zaručit, že tu nevyroste nějaká výšková stavba, která by kulisu památky narušila. Kromě toho jsme ustavili pracovní komise pro management plán a pro cestovní ruch, které nám pomohou s dopracováním některých doporučení. Nechceme, aby území zahltil přehnaný cestovní ruch. Toto místo je krásné právě svým klidem a citelně více než 100 tisíc návštěvníků ročně by mu mohlo ublížit,“ dodal Línek. Současná roční návštěvnost se pohybuje kolem 80 tisíc lidí.

Z jednání

Zámecký kostel v Kladrubech

Ze Dne starokladrubského koně

Úvodní foto: ilustrační/ Pixabay

  Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

  Okomentovat

  Partneři

  Vodárenství
  Sovak
  Zdravá města
  Satturn
  Wasten
  JRK
  SKS
  Ecobat
  Nadace Partnerství
  Adapterra Awards
  Teplárna ČB
  EkoWATT
  Solární asociace
  AKU-BAT
  I-tec
  SmVaK Ostrava
  Energie AG
  Den malých obcí
  Denios
  PSAS
  Rema
  K-tech Komunální technika
  Meva a.s.
  EKO-KOM
  ČEVAK
  Povodí Vltavy
  SRVO
  Bert
  ORGREZ