Lesy ČR obnovily dvě potoční koryta na Frýdecko-Místecku – chrání obce před povodní

| autor: Lesy ČR0

Stavby za sedm milionů korun bez DPH spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Vodohospodáři upravili 440metrový úsek toku Ráztoka v rekreační části Komorní Lhotky, který lemují chaty, penzion, rodinné domy a obecní komunikace.

„V toku je nyní 19 stupňů a dva dnovéprahy. Břehy opevnila rovnanina z lomového kamene,“ uvedl Miroslav Kahánek ze Správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR a pokračoval: „Pro vodní živočichy jsme zachovali desetimetrovou tůň, která jim skýtá úkryt i životní prostor v době sucha“.

Potok Sibudov pramení 840 metrů nad mořem v masívu Lysé hory. Patří k typickým beskydským štěrkonosným tokům. V Malenovicích upravovaly Lesy ČR kvůli ochraně území, nemovitostí a infrastruktury 664 metrů dlouhý úsek.

„Zvýšili jsme kapacitu koryta, zlepšili odtokové poměry a snížili podélný sklon toku,“ upřesnil Miroslav Kahánek. Oba břehy opevnila rovnanina z lomového kamene. Vodohospodáři zbudovali osm příčných dnových stabilizačních pasů a 32 spádových balvanitých objektů. Na březích obou koryt toků také vysadili dřeviny. Vznikly i tůně, které poskytují biotop vodomilným živočichům.

Foto: ilustrační/ redakce archiv