Lesy České republiky obnovují vodní nádrže také v Moravskoslezském kraji

| zdroj: Lesy ČR0

Lesy České republiky obnovují vodní nádrže také v Moravskoslezském kraji

Zadržují vodu v krajině a vytvářejí dobré podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy i rostliny. Jsou také estetickým a krajinotvorným prvkem.

„Při obnově vodní nádrže Artmanov-horní v katastrálním území obce Třemešná jsme zbudovali nový požerák a bezpečností přeliv. Narušené části původní hráze se odtěžily, hráz je dosypaná zeminou. Na návodní straně ji zpevnilo kamenivo opřené o patku z lomového kamene. Korunu a vzdušnou stranu hráze pokryl humus a tráva,“ popsal obnovu vodního díla Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR.

Napuštěné vodní dílo pojme při maximální hladině na zatopených 0,4 hektarech až 5 290 m3 vody. Jedním ze dvou přítoků vody do nádrže, která je dnes opět napuštěná, je Armanovský potok. „Stabilizovali jsme narušené břehy jeho koryta,“ pokračoval.

Na vodní nádrži Kojetín v létě hojně využívané při koupání opravily Lesy ČR bezpečnostní přeliv, skluz a vývar pod výpustným objektem a dalších funkční zařízení nádrže. „Ze dna zátopy a z tůně jsme odtěžili 5 451 m3 sedimentu,“ uvedl Kahánek.

Ze Sedlinky se v letech 2017 až 2018 vybralo asi 50 tisíc m3 sedimentu a vodohospodáři nechali kvůli větší retenci upravit přelivné hrany. Letos došlo na rekonstrukci požeráku. „Šlo nám hlavně o protipovodňovou ochranu obyvatel, objektů a infrastruktury v obcích pod nádrží,“ vysvětlil Kahánek.

Podnik do konce roku v Moravskoslezském kraji dokončí obnovu dalších tři vodních nádrží – Kajlovce nedaleko Hradce nad Moravicí, Bílčické a vodní nádrže U Kostela, obě na pravostranných přítocích do vodního díla Kružberk.

Všechny stavby s Lesy ČR spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR.

#VRACÍME VODU LESU je největší vodohospodářský program v historii podniku. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní Lesy ČR budují 73 nových nádrží, 292 obnovují. A přibývají další. Informace o projektech:  www.vracimevodulesu.cz.

Foto: Lesy ČR