Kvalita vzduchu v Jihomoravském kraji? Studenti zjišťovali, jak jsou na tom místa, kde žijí

| zdroj: Jihomoravský kraj0

obr
zdroj: jmk.cz

Den v týdnu – středa, denní doba – kolem osmé večer. Časy, které ukázaly nejhorší průměrné naměřené výsledky. Studenti ze Židlochovic, Vyškova a Znojma se od září loňského roku školili v problematice znečištění ovzduší v regionu.

V rámci projektu se měli stát pracovníky v terénu, analyzátory měření a stratégy, kteří dokáží přijít s návrhem řešení. Výsledky prezentovali v minulém týdnu vedoucím projektu a na místech, kde žijí, teď dávají dohromady závěrečnou monitorovací zprávu.

„Edukativní měření kvality ovzduší s důrazem na vliv lokálních topenišť v Jihomoravském kraji“ – název projektu, který vznikl pod záštitou Odboru životního prostředí Jihomoravského kraje a Společnosti ENVItech Bohemia s.r.o. Studenty středních škol má motivovat k zájmu o kvalitu vzduchu a o faktory, které ji můžou ovlivnit. V rámci projektu studenti třetích ročníků gymnázií na vybraných místech v zájmové oblasti (Znojmo-Židlochovice-Vyškov, tedy pomyslná JZ-SV osa kraje) prováděli v uplynulé topné sezóně sérii měření. V každé lokalitě měli studenti vytipováno celkem šest míst tak, aby bylo možné vzít v úvahu lokální topeniště a jejich vliv na znečištění ovzduší.

V každém z vybraných měst byla jedna referenční senzorická jednotka umístěna vždy v areálu školy, čtyři prachoměrné senzorické jednotky enviDUST v oblastech s předpokladem významného vlivu lokálních topenišť a jedna enviDUST jednotka v nezatížené lokalitě, kde se očekávalo minimální znečištění ovzduší. Měřicí fáze probíhala od 1. října 2023 do 31. března 2024. Výsledkem poznatků měla být kromě analýzy i konkrétní doporučení pro samosprávy na zlepšení situace.

„Studenti absolvovali celý proces tak, jak by proběhl v reálném světě – s profesionálními měřicími přístroji, pod vedením odborníků, po zaškolení na stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. Věřím, že díky úsilí, které do projektu vložili, si k tématu ochrany životního prostředí dokázali vypěstovat vztah a pochopili, jak negativně nebo naopak pozitivně může třeba i kvalita vzduchu ovlivnit kvalitu života,“ dodává náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

Projekt vznikl na základě Výzvy č. SGS-2 „Svalbard“, vyhlášené Státním fondem životního prostředí, zprostředkovatelem Programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ financovaného z Norských fondů 2014–2021. 90% podpora projektu Norskými fondy umožnila nasazení jak nízkonákladových jednotek, tak referenčních jednotek, které zajistily kvalitní vypovídající hodnotu naměřených dat po celou dobu měření.