Kvalita a dostatek vody musí být zájmem státu. Finanční zátěž nemohou převzít obce nebo kraj

| autor: Pardubický kraj0

Průzkumné vrty ze 70. a 80. let v oblasti Vysokomýtské synklinály mohu být dobrým sluhou, ale také zlým pánem, jelikož v případě nezajištění mohou znečistit významný zdroj pitné vody. Problémem jsou především finance, ale také určení vlastníka vrtů.

„Vrty, které v minulosti zajišťovaly bývalé státní podniky, byly bohužel ponechány svému osudu a v několika případech se stávají rizikem pro podzemní zdroje vody, které musíme střežit. Není však možné, aby na sebe plnou zodpovědnost přebíraly jednotlivé obce nebo kraj. K této problematice se musí systémově postavit stát. Pakliže by se měla měnit legislativa, je to otázka několika let a my se rozhodně nebráníme využít naší zákonodárné iniciativy po debatě s ministerstvy. Konat je však nutné nejlépe hned, protože je stavem vrtů reálně ohrožena kvalita vody,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Diskuse, které se zúčastnili také zástupci měst v celé lokalitě, se vedla také o stávajících dotačních možnostech pro obce. „V rámci stávající výzvy Státního fondu životního prostředí, která byla alokována na 20 milionů korun, zbývá 19 milionů, a to především kvůli nastavení spolufinancování a zamření dotace, kterou lze využít pouze na likvidaci vrtů, nikoliv na opravy a sanace. Do konce července budou prověřeny možnosti úpravy této výzvy nebo vyhlášení nové. Naším společným požadavkem je stoprocentní spolufinancování ze strany státu. Zásobování pitnou vodou je jednoznačně otázkou státního zájmu, a proto je nutné, aby případné dotace byly kryly celou nákladovou částku,“ uvedl hejtman Netolický.

Vysokomýtská synklinála s kvalitní vodou se rozprostírá nejen kolem Vysokého Mýta, ale také Litomyšle či Poličky. Zásobárnou vody je pro velké území kraje od Poličky až po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. „V roce 2017 byl vytvořen i díky finančnímu příspěvku Pardubického kraje pasport vrtů na ploše 304 kilometrů čtverečných, na které bylo identifikováno 1987 objektů, z nichž bylo fyzicky nalezeno 203. K likvidaci je určeno 21 vrtů s tím, že u dvou je likvidace nezbytně nutná, jelikož zasahují do hloubky 150 a 200 metrů,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil. K dalšímu využití pro potřeby monitoringu bylo identifikováno 24 vrtů.

Foto: ilustrační/ Pixabay