Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kůrovcová situace v Pardubickém kraji se zlepšuje

| zdroj: Pardubický kraj1

sebastian-pociecha-XoOjLGLavJU-unsplash
zdroj: unsplash.com

S kůrovcem jsou na tom v současné době v Pardubickém regionu lépe než v roce 2017, kdy kalamita začínala. Došlo k výraznému poklesu kůrovcových těžeb. Ty nyní tvoří zhruba pouze šest procent celkové těžby. Kromě jiného i tyto optimisticky laděné informace zazněly při jednání Kůrovcového kalamitního štábu Pardubického kraje.

„Jsem samozřejmě rád, že na kůrovcovém štábu zazněly pozitivní zprávy. Ovšem není to tak, že by kůrovec zcela zmizel, je tady s námi stále. Napadení se však nyní nechá očekávat spíše na menších lokalitách a bude docházet z pohledu kraje k nestejnému výskytu brouka. Podle odborníků je přesto nutné porosty hlídat. Počasí totiž může situaci rychle změnit. Je to jeden z klíčových faktorů. Letošní rok a uplynulá zima zatím kůrovci nesvědčí. Zima totiž přinesla v regionu nejvíce srážek, převážně dešťových, za celou dobu pozorování. Ohledně zásob vody jsme si tedy výrazně polepšili. Na druhou stranu je ale nutné upozornit, že jsou v krajině tyto zásoby rychle spotřebovávány. Brouk vodu nesnáší stejně jako výkyvy teplot, a proto jde o vhodné klimatické podmínky pro efektivní kontrolu škůdce,“ uvedl po jednání štábu radní Pardubického kraje Miroslav Krčil. 

Návrat ke standardnějšímu hospodaření v lesích, potvrdili při jednání štábu jak zástupci vlastníků tak zpracovatelů. Kůrovcové těžby jsou podle jejich slov na ústupu a těží se nyní spíše čerstvé dřevo dle plánů. V rámci debaty ovšem zazněla i výrazná kritika směrem k ministerstvu zemědělství. Důvodem je pomalé vyplácení schválených dotačních podpor a nesystémovost spočívající v tom, že peníze ministerstvo hledá v podstatě „nárazově“. Zejména pro malé vlastníky je to obrovská komplikace, mají-li čekat na výplatu rok a více.

Pardubický kraj v této souvislosti vlastní dotační program pro majitele porostů do 50 hektarů zachoval a podpory jsou vypláceny průběžně. „Letos lze žádat opět až do konce září. Navíc jsme zahájili debatu i o dalších možných podporách pro malé vlastníky lesů, které postihla kůrovcová kalamita. Kritika se ale netýkala pouze postupu ministerstva v otázce financí. Směřovala zároveň i k byrokratické zátěži na úrovni státu. Běžně totiž například dochází ke zdvojování žádostí o jedna a tatáž data. Je to stav, který je potřeba změnit,“ zdůraznil radní Krčil.  

Kromě situace týkající se bezprostředně kůrovce, probírali členové štábu například i aktuální stav ohledně legislativy či vývoj ve stavebnictví nebo otázky spojené s obnovou lesů. V této souvislosti upozornili na skutečnost, že škůdci se nevyhýbají ani listnatým porostům, takže problémy nelze vidět a posuzovat jen z pohledu kůrovce. K obnově je proto nezbytné přistupovat především na základě odbornosti a vyváženě.

Komentáře

  1. To je dobré vědět, aspoň že tak.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ