Kraj Vysočina usiluje o 23 miliónů korun na fotovoltaické elektrárny. Instalovat je bude na svých objektech

| zdroj: Kraj Vysočina0

martijn-baudoin-pldJSFIcn20-unsplash
zdroj: unsplash.com

Kraj Vysočina má připravených 14 vlastních projektů na instalaci fotovoltaických elektráren. Projekty chce nejpozději do dvou let realizovat na svých objektech situovaných v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a v Třebíči. Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka kraj předpokládá návratnost této investice zhruba do sedmi až osmi let. Podle propočtů bude realizace všech plánovaných projektů stát celkem 23,5 milionu korun, evropská dotace z Modernizačního fondu by mohla pokrýt až 45 % předpokládaných nákladů.

Výběru ideálních lokací v majetku kraje pro instalaci fotovoltaiky předcházelo pečlivé posouzení zhruba padesátky krajských objektů. Finální výběr vychází i ze zadání dotační výzvy, která slibuje podpořit projekty zahrnující více dílčích akcí na území maximálně tří sousedících obcí.

„Logicky jsme vytipovali bývalá okresní města, kde máme nejvíc objektů," řekl hejtman Vítězslav Schrek s tím, že ve městech by měly být pro fotovoltaiku využity především budovy nemocnic. V Jihlavě by panely měly být také na budově sídla Kraje Vysočina, v Havlíčkově Brodě na objektu krajské knihovny.

V Pelhřimově chce kraj pro fotovoltaiku využít i budoucí muzejní depozitář a v Třebíči budovy střední školy a domova pro seniory. V součtu by měly mít budoucí alternativní zdroje výkon okolo 600 kWp, reálně půjde o instalaci cca 1200 panelů, jejich počet se bude ovíjet od podmínek v místě instalace. Kraj je připraven zahájit realizaci už letos.

Hejtman Vítězslav Schrek informoval, že tyto projekty jsou zařazené v rozpočtu kraje. „To znamená, i kdybychom nezískali dotační podporu z Modernizačního fondu, tak počítáme s tím, že bychom tyto projekty dělali z vlastních prostředků," uvedl.

Na opatření zaměřená na úsporu energií, například na zateplení nebo na nové energetické zdroje se kraj chystá přispět také svým vybraným příspěvkovým organizacím. Využít na ně budou moci část peněz, které jim loni kraj přidal na zvýšené náklady na elektřinu, plyn a teplo a které neutratily. O konkrétních projektech bude rada kraje rozhodovat na příštím jednání.