Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj pomáhá řešit sucho, přispívá i na ozdravné pobyty nebo záchrannou stanici pro živočichy

| autor: MSK0

Kraj pomáhá řešit sucho, přispívá i na ozdravné pobyty nebo záchrannou stanici pro živočichy

„Oblast životního prostředí je neskutečně rozmanitá a kromě ochrany ovzduší nebo nakládání s odpady řešíme i nepřeberné množství dalších záležitostí. Jedním z problémů, který je více a více aktuální, je sucho. Přispíváme na projekty vodního hospodářství, jako jsou výstavby kanalizací, čistíren odpadních vod a dalších vodárenských staveb. Obce podporujeme v efektivním nakládání se splaškovými i srážkovými vodami, čímž mimo jiné napomáháme řešit právě následky sucha,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a dodala, že obce mají čím dál větší zájem o podporu projektů z oblasti vodního hospodářství. Krajští zastupitelé schválili v polovině března dotace na 18 projektů za více než 27 milionů korun.

Další důležitou oblastí je environmentální vzdělávání. „Těší mě, že školy a neziskové organizace přicházejí se spoustou nápaditých projektů. Osvěta a poradenství jsou velmi důležité pro zvýšení environmentálního povědomí dětí i dospělých. Je třeba, aby lidé začali vnímat, že zodpovědnost za životní prostředí má každý z nás. Velmi se nám osvědčily například exkurze na zemědělské farmy, podporujeme včelařské kroužky, přispíváme na zřizování naučných stezek a vzdělávacích prvků ve školních zahradách,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová a doplnila, že letos přišlo tolik žádostí, že nebylo možné všem vyhovět: „Celkem jsme na environmentální výchovu poskytli 3 a půl milionu korun. Podpořili jsme jimi 43 žádostí, dalších 14 v celkové výši milion korun je v pořadníku náhradních projektů.“

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, která pečuje o zraněné nebo handicapované živočichy. „Stanice ročně přijme 1500 zvířat, která by se bez lidské pomoci neobešla. Živočichům se dostane potřebná léčba a rehabilitace, v nejlepším případě jsou po důkladné přípravě vypuštěni zpátky do volné přírody. Pokud není návrat do přirozeného prostředí možný, zůstávají zvířata ve stanici a jsou součástí výukových programů,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová a doplnila, že Moravskoslezský kraj stanici přispěl na provoz 1,1 milionu korun.

Moravskoslezský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 13 a půl milionu korun na ozdravné pobyty dětí. „Jsem ráda, že krajští zastupitelé schválili další várku žádostí za celkem více než 6 milionů korun. Za čistým vzduchem pojede díky krajské dotaci více než 860 žáků základních škol a přes 250 dětí z mateřinek. Minimálně 12denní pobyty mají zvýšit odolnost dětí, dopřát jim odpočinek od městského prostředí a hlavně regeneraci dýchacích cest,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová a připomněla, že kraj přijímá žádosti o dotace na ozdravné pobyty až do konce října 2019.

Foto: ilustrační Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo