Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj a Tatrhy chtějí opravit planetu

| autor: Liberecký kraj0

Kraj a Tatrhy chtějí opravit planetu

„Krajský Den Země je příležitost představit neziskové organizace, které se zabývají ochranou přírody a životního prostředí,” popisuje Jiří Löffelmann, člen rady kraje pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Spojení s Tatrhy je docela přirozené, není to komerční akce a dlouhodobě se v jejich programu podobná témata objevují,“ dodává.

Tatrhy jsou unikátní především kombinací festivalu jídla, design marketu, hudby a blešího trhu. U příležitosti Dne Země se ale přidá řada novinek.

„Vytvořili jsme celou novou zónu řemeslníků a služeb, kde vám opraví vaše rozbité věci, popisuje některé novinky jedna z pořadatelek Tatrhů Klára Kašparová. „Věci, když doslouží, tak se mohou buď Opravit, nebo vyhodit. A to je i téma letošního ročníku.

„Kromě oblíbených bister a designérů z celé republiky na Tatrzích najdete i ukázku elektroautomobilu Tesla nebo stan oblíbených přednášek z konference TED. Těšit se můžete také na dílny a atrakce pro děti i dospělé,“ dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. 

Jedinečný by měl být také koncert harfenistky Barbory Plaché, která koncertovala i pro dánského a švédského krále a patří k evropské špičce.

Tatrhy a Den Země začínají v neděli 14. dubna od 10:00 a budou trvat celý den. Akce se koná v parku Clam-Gallasů a zahradách libereckého zámku, hned vedle Šaldova náměstí.

Fotografie z předchozích Tatrhů

Více informací:

Veronika Iblová, +420 605 214 995, ahoj@tatrhy.cz

www.tatrhy.cz

www.facebook.com/tatrhy

Témata

Opravit, nebo vyhodit?

Téma letošního ročníku Krajského Dne Země se odráží v sekci opravárenských dílen, kam si lidé přinést své rozbité věci. Chybět nebude liberecká Zašíwárna, opravna elektroniky nebo jízdních kol. Program vznikl ve spolupráci s Libereckým krajem a chce umožnit lidem nevytvářet nový odpad a používat věci jak dlouho to jen jde.

Více informací: Mgr. Trdla Filip, filip.trdla@kraj-lbc.cz, +420 770 134 419

TEDxLiberec

Součástí programu bude i stan konference TED, který připravují organizátoři jeho liberecké odnože v čele s Terezou Svatoňovou. Moderní TED vznikl v roce 2001 a posláním konference je šířit do světa významné myšlenky a poznatky z vědy, techniky, vzdělávání i politiky. Jeho liberecká verze TEDxLiberec se bude konat v červnu a stan na Tatrzích bude sloužit jako malá ochutnávka.

Více informací: Tereza Svatoňová, svatonova@tedxliberec.cz, +420 605 313 577

Koncert Barbory Plaché

Barbora Plachá je přední česká harfenistka, s bohatou historií koncertů po celé Evropě. Hrála pro belgického i norského krále a je držitelkou řady mezinárodních ocenění. Na Tatrzích zahraje výjimečný koncert pod širým nebem od 11:00 a na své si přijdou nejen milovníci vážné hudby.

Více informací: Barbora Plachá, barbora.placha@arpeggio.cz, +420 724 357 686

Den Země

První oslavy Dne Země proběhly na popud amerického aktivisty Johna McConella v roce 1970 a každoročně se k němu připojují lidé ze 193 zemí světa. K jeho vzniku přispěla havárie ropné plošiny společnosti Union Oil, při které se v roce 1969 na kalifornské pobřeží vylily tisíce tun ropy. Následky katastrofy aktivovaly americkou veřejnost a na její nátlak byly přijatá řada zákonů na ochranu životního prostředí a ekologická témata se dostala do širšího společenského povědomí.

Více informací: Mgr. Trdla Filip, filip.trdla@kraj-lbc.cz, +420 770 134 419

Tatrhy

Myšlenka projektu vznikla v roce 2016 a o rok později se skupinka dobrovolníků rozhodla uklidit zanedbaný parčík v centru Liberce a uspořádat tu první Tatrhy. Podstatou akce je smíchání festivalu jídla, s design marketem, bleším trhem a kulturou. Trhy se navíc odehrávají pokaždé na jiném místě. Za poslední dva roky už se konaly na vlakovém nádraží, uprostřed jabloneckého sídliště a dokonce i v bývalých jatkách v německých Drážďanech. Z akce pro pár známých se velice rychle stala událost pro tisíce lidí a letos poprvé na nich najdete více jak stovku stánků a atrakcí.

Foto: Liberecký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT