Příklady aktivit, kde Kraj Vysočina principy smart úspěšně uplatňuje, představili Jiří Pokorný, předseda Komise pro informatiku a Smart region Rady Kraje Vysočina, a Iveta Fryšová, vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina. Jedná se například o zavedení energetického managementu, který systémově řeší inteligentní hospodaření s energiemi v několika stovkách budov v majetku kraje. S aplikací nových technologií a inovací počítá Akční plán Smart regionu Vysočina i v dalších tematických oblastech, jako jsou doprava, životní prostředí, kultura, cestovní ruch, zdravotnictví nebo školství.
Na konferenci dále přijal pozvání místopředseda Sdružení místních samospráv ČR a člen Evropského výboru regionů Radim Sršeň, který se ve svém příspěvku zaměřil na téma chytrého venkova (Smart Villages) a představil příklady zajímavých smart řešení v zahraničí (Skandinávie, Jižní Korea, Německo, Rakousko). Pohovořil rovněž o projektu Obec 2030, který je společnou iniciativou Sdružení místních samospráv ČR, Ministerstva pro místní rozvoj a společnosti ČEZ ESCO a zaměřuje se na dlouhodobou poradenskou činnost pro obce a hledání inovativních řešení na míru, s vizí, aby obce díky moderním technologiím byly úsporné, ekologické a racionální. Závěrem konference byly prezentovány příklady dobré praxe i z Královehradeckého kraje.
„Smyslem dnešní konference bylo vysvětlit hlavní principy smart a možné náhledy, jak tento koncept uchopit v praxi. Série tematických školení bude pokračovat v květnu v Pelhřimově, kde se bude seminář podrobněji věnovat inteligentním řešením v oblasti energetiky,“ uzavřel Pavel Pacal.
Konference se zúčastnilo více než šedesát starostů a zástupců místních akčních skupin z Vysočiny.
Foto: zdroj Kraj Vysočina
Komentáře