Ke snaze města snižovat emise CO2 se připojilo i 28 brněnských firem

| zdroj: Brno0

Ke snaze města snižovat emise CO2 se připojilo i 28 brněnských firem

Připojilo se němu 28 firem, které se budou stejně jako město Brno snažit snižovat produkci CO2 a realizovat opatření vedoucí ke zlepšení životního prostředí.

Město Brno se již zapojilo do Paktu starostů a primátorů se závazkem snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40 %, a to do roku 2030. V návaznosti na tento cíl byl vypracován Akční plán udržitelné energetiky a klimatu, tzv. SECAP, s podrobnou bilancí emisí CO2 a návrhy na jejich snižování. Konkrétní opatření akčního plánu bude město aplikovat především na vlastních objektech, zařízeních nebo například na vozovém parku. Dosažení závazku však nejde dosáhnout bez zapojení terciárního sektoru, inovačního průmyslu i navazujících služeb, kde analýzy ukazují trend nárůstu spotřeby elektřiny s významným podílem na celkových emisích.

Přistupující organizace zapracují závazky plynoucí z memoranda do svého běžného chodu a působení. Doporučenými kroky ke snižování produkce emisí je stavět a rekonstruovat s ohledem na co nejnižší budoucí energetickou náročnost budovy, využívat obnovitelné zdroje, využívat nízkoemisní nebo jiné šetrné způsoby dopravy, šetřit spotřebu vody a budovat retenční plochy či nádrže či dbát na principy cirkulární ekonomie.

Foto: zdroj město Brno