Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kdo je připraven, není překvapen. A platí to i při výsadbě stromů

| zdroj: Kraj Vysočina0

les17.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Podle národní Zprávy o životním prostředí za rok 2019 bylo v lesích v tomto roce poprvé v historii vysazeno více listnáčů než jehličnanů, a to v poměru 14,7 tisíce ha ke 14 tisícům ha. V roce 2019 jehličnany představovaly celkově 71 % plochy lesa, přestože dle doporučené skladby by jejich podíl měl být pouze 64,4 %.

Kůrovcová kalamita bohužel neskončí ani rokem 2021, pouze se mírně utlumila s ohledem na podmínky počasí. Objem nahodilé těžby v nestátních lesích za rok 2020 odhaduje Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR ve výši 14,6 miliónu kubíků dřeva. Podle odhadu CZECH FOREST think tank bylo v roce 2020 kůrovcem napadeno dalších 35 až 40 milionů kubíků dříví a škody dosáhly 44 miliard korun.

„Kraj Vysočina má okolo 48 tisíc nestátních vlastníků lesa, kteří mohou využít finanční prostředky na obnovu poničených lesních porostů a výsadbu lesních dřevin podle Nařízení vlády č. 30/2014 Sb. Zde jsou uvedeny všechny náležitosti a podrobné informace včetně jednotlivých kroků, a protože Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství administruje žádosti o finanční prostředky, lze potřebné informace najít také na webu Kraje Vysočina,“ informuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

S nastupujícím jarem je potřeba se připravit a naplánovat výsadbu stanovištně vhodných druhů listnatých stromů i na pozemcích obcí a jejich okolí podle Národního programu Životní prostředí s názvem programu Výsadba stromů s termínem ukončení příjmu žádostí do 30. 4. 2021 nebo podle Programu péče o krajinu na výsadbu nelesní zeleně ve volné krajině. Dále také z grantu Nadace ČEZ stromy 2021 je možné podávat žádosti pro jarní výsadbu (od 1. 2. do 26. 2. 2021) u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, liniových dřevin, dřevin podél vodotečí a návesních nádrží, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu, alejí, stromořadí a dalších přírodně, či kulturně hodnotných lokalit. Výsadba bude zahrnovat výsadbu stanovištně původních druhů dřevin a jejich odrůd.

Zpravidla do poloviny března je možné podávat žádosti v programu Ochrana biodiverzity, který organizuje Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a LČR, s.p. Do tohoto programu se mohou přihlásit jakékoliv spolky, které chtějí udělat něco pro přírodu, např. údržba a instalace ptačích budek, tvorba tůní pro obojživelníky, příprava regionálních lučních směsí rostlin nebo péče o odrůdy ovocných dřevin, jejich mapování a určování. 

„Kdo se připraví a vše si včas naplánuje a prostuduje, který dotační titul je pro něj nejvhodnější, nebude překvapen při odevzdání žádostí o dotace,“ závěrem konstatuje náměstek hejtmana Lukáš Vlček.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert