Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jihomoravští silničáři odstartovali podzimní výsadbu stromů podél silnic

| zdroj: Jihomoravský kraj0

3f08904d95a6a50d22c5868186a06dcb
zdroj: jmk.cz

Pro rok 2024 plánují krajští silničáři vysadit podél dvojkových a trojkových komunikací 1180 stromů. Z toho celkem 350 z nich půjde do země spolu s organizací Sázíme stromy. 24. října 2024 se tak v okolí Šaratic vysázelo přibližně 60 hrušní a třešní.

Aktuální výsadba probíhá za spolupráce zhruba třicítky dobrovolníků na dvou, dopředu plánovaných místech, a to mezi Zbýšovem a Šaraticemi a Zbýšovem a Křenovicemi. Dalších 60 stromů obě organizace vysadí zítra u rybníku Urbanec u Kobeřic a následně proběhnou výsadby stromů zejména v oblastech Veselska, Břeclavska, Kyjovska, Znojemska, Tišnovska, Blanenska, Slavkovska a Vyškovska.

„Dnes sázíme zhruba 60 stromů s organizací Sázíme stromy. Jejich odborníci se navíc na místo vracejí nejpozději do jednoho a půl roku od výsadby, aby monitorovali stav stromů a posoudili, zda je třeba podniknout další kroky v rámci následné péče,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Na třicet dobrovolníků se rozhodlo vydat se za slunečného počasí do terénu a okolí Šaratic zkrášlují ovocnými stromy. „Moc si to užívám. Ještě, než jsme začali, dostali jsme čaj a buchtu. A hlavně instruktáž, jak se stromy sázejí. Děláme maximum pro to, abychom je zasadili správně a okolní krajina tak byla hezčí,“ pochvaluje si dobrovolnice Martina Hynková.

Silničáři tak zahájili podzimní vlnu výsadby. Do ostatních lokalit se vydají tak, aby zhruba do půlky listopadu měli všechny naplánované stromy v zemi.

„Všechny naše výsadby se ve větší míře snažíme poskládat z ovocných nebo okrasných dřevin. V rámci spolupráce s neziskovkou Sázíme stromy jde většinou o třešně a hrušně. V malém počtu pak vysazujeme okrasné dřeviny jako například lípu nebo javor,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Lokality se výsadbu stromů se předem pečlivě vybírají. „Při výsadbě se striktně dodržují normy ČSN 736 101, které určují vhodné vzdálenosti od silnic a dalších prvků infrastruktury. Nedávno došlo ke změně pravidel, kdy byla snížena minimální vzdálenost výsadby od zemědělských ploch na 0,5 m, což usnadňuje realizaci projektů v prostorově omezených lokalitách,“ doplnila arboristka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Marie Miklínová.

Aleje podél silnic představují pro všechny mnoho výhod, podtrhují charakter naší krajiny, představují užitečný větrolam, řidičům poskytují ochranu před sluncem a v neposlední řadě pomáhají v orientaci v případě nepříznivého počasí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva