Jihomoravský kraj: Rozhodnutí o přerozdělení zůstatků z kotlíkových dotací

| zdroj: Jihomoravský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Jihomoravský kraj

Na 5 milionů korun pro celkem 47 žadatelů – krajští radní rozhodli o přerozdělení dalších financí v rámci dotačního programu určeného na snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji. Poskytnutí dalších tzv. kotlíkových dotací schválila krajská rada na svém středečním jednání (18. května 2022).

„Přesně jde o částku 4,9 milionu korun, která zde vznikla jako finanční zůstatek na projektu. Řada občanů totiž od výměny kotlů upustila především z důvodu nedostupnosti dodavatelských firem a podobně. Někteří žadatelé také nesplnili podmínky programu a jejich nárok na získání finanční podpory zanikl. Vznikl nám tak zůstatek, který nyní využíváme pro podporu výměny zdroje u dalších občanů kraje, proto jsme rozhodli o jeho přerozdělení,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jan Zámečník. Jak dodává, jedná se o přerozdělení první části z celkového vyčísleného zůstatku na předcházejícím projektu, druhou část projedná rada do července.

Současný projekt navazuje na úspěšně ukončené předchozí fáze programu. Výše podpory na jeden dílčí projekt pro fyzické osoby se pohybuje mezi 75 až 80 procenty podle typu pořizovaného zdroje, maximální výše dotace tak může být 127 500 korun.

Kotlíkové dotace a výměna neekologických zdrojů pak budou pokračovat i nadále. V druhém červencovém týdnu letošního roku bude spuštěn (předpokládaný termín vyhlášení výzvy je 6. června a spuštění příjmu žádostí 11. července) zcela nový program podporující výměny nevyhovujících kotlů u tzv. nízkopříjmových domácností pracovně nazvaný Kotlíkové dotace IV.

V tomto programu se předpokládá výměna minimálně dalších cca 900 zdrojů. Jihomoravský kraj bude mít pro zájemce připraveno téměř 122 milionů korun. Dotace bude maximálně 95 % z celkových způsobilých výdajů s limity dle pořizovaného zdroje – tepelné čerpadlo 180 tisíc, kotel na biomasu (ruční, samočinný) 130 tisíc a plynový kondenzační kotel 100 tisíc korun (i když podpora plynových kotlů byla značně omezena - viz informace na webu JMK). Další podrobnosti naleznete ZDE

V Jihomoravském kraji bylo od roku 2016 až do současnosti vyměněno v rámci tzv. kotlíkových dotací cca 3 800 nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Občanům bylo na výměny poskytnuto téměř 400 milionů korun.

„Pro náš kraj je výměna starých zdrojů vytápění za nové důležitá především s ohledem na potřebné snížení škodlivých emisí na jihu Moravy. Všichni chceme dýchat čistý vzduch a tento projekt má jednoznačně kladný vliv na kvalitu ovzduší, a tedy zdraví všech obyvatel,“ uzavírá náměstek hejtmana Jan Zámečník.