Janské Lázně budou mít nový horkovod, cestu a kanalizaci za 160 milionů korun

| zdroj: Královehradecký kraj0

Janské Lázně budou mít nový horkovod, cestu a kanalizaci za 160 milionů korun

Finančně nejnáročnější část připadá na společnost ČEZ Teplárenská, která do výměny dožívajících parovodních rozvodů za horkovodní vloží zhruba 100 milionů korun.

Podle starosty Janských Lázní Jiřího Hradeckého je stavba největší investicí ve městě v novodobé historii. Centrum lázní se především dočká opravy silnice, která dnes připomíná tankodrom. „O opravu silnice usilujeme přes 20 let. Pořád to ale vázlo na rekonstrukci parovodu," řekl starosta Hradecký. Rozkopání silnic pro horkovod využijí také Vodovody a kanalizace Trutnov pro výměnu kanalizace a vodovodu.

Teplo do Janských Lázní proudí parovodem z trutnovské elektrárny Poříčí, což zásadním způsobem přispívá k dobré kvalitě ovzduší v Janských Lázních.

„Díky přechodu z páry na horkou vodu v Janských Lázních se sníží ztráty tepelné energie a dodávky budou efektivnější," řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Teplárenská investice spočívá především v rekonstrukci hlavní výměníkové stanice, výměně potrubních rozvodů v délce čtyř kilometrů v zemi i nad zemí a v úpravě výměníkových stanic u odběratelů. Stavbaři také zrekonstruují záložní plynové kotelny. Výměna parovodu se přímo dotkne 43 objektů, z nichž 16 patří Státním léčebným lázním Janské Lázně. Vše by mělo být hotové do září 2020.

Silnici třetí třídy vedoucí přes centrum Janských Lázní opraví Královéhradecký kraj. Náklady hejtmanství odhaduje na 44 milionů korun.

„Půjde o úsek od odbočky k dětské léčebně Vesna přes kolonádu v Janských Lázních k parkovišti pod lanovkou na Černou Horu," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann. Letos by silničáři měli opravit úsek ke kolonádě, příští rok zbytek.

Město Janské Lázně při výměně parovodu opraví chodníky a veřejné osvětlení přibližně za pět milionů korun. Na část investice město podle starosty získalo dotaci. Trutnovské vodárny přijde výměna kanalizace a vodovodů zhruba na 15 milionů korun.

Výkopové práce omezí dopravu v centru města, kam je však již nyní vjezd povolen pouze dopravní obsluze a na povolení městského úřadu. Návštěvníků lanovky na Černou horu a černohorského sportovního areálu se stezkou v korunách stromů se dopravní omezení nijak nedotknou, protože hlavní silnice ze Svobody nad Úpou přes Janské Lázně do Černého Dolu bude nadále průjezdná bez omezení.

Foto: zdroj Královehradecký kraj