Jaký vzduch dýchají děti ve školách, zjistí vědci

| autor: Brno0

Jaký vzduch dýchají děti ve školách, zjistí vědci

Čtyřtýdenní monitorování kvality vzduchu čeká pět základních a pět mateřských škol ve městě Brně. Vybrané školy na Arménské, Gajdošově, Křenové, Horníkově, Blanenské, Amerlingově a Koperníkově se nacházejí v různých částech města a zároveň je poblíž i stanice automatického imisního monitoringu, což umožní srovnávat vnitřní a venkovní prostředí. „Získáme tak data, která nám řeknou, zda máme v těchto školách nebo vůbec v těchto částech města nějaký problém, a pokud ano, budeme hledat řešení,“ nastínil radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Měření bude provádět centrum RECETOX Masarykovy univerzity, které se zabývá studiem kontaminace vnějšího a vnitřního prostředí. Veškeré výsledky studie budou zpřístupněny tak, aby je město mohlo využít pro zlepšování životního a pracovního prostředí a ochranu zdraví občanů. „Ve vnitřních prostorách škol jsou často mnohem horší podmínky než venku. Doposud se jim však nevěnovala taková pozornost. Je ale důležité, aby prostředí, ve kterém děti tráví značnou část dne, nebylo přítěží pro jejich zdraví a bylo dobře odvětrávané. Kromě monitoringu prachových částic se bude sledovat také koncentrace CO2 ve vzduchu. Studie centra RECETOX nám může pomoci odhalit problematická místa,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Problematika CO2 je v brněnských školách aktuální. Poté, co řada z nich prošla rekonstrukcí, při kterých byly zatepleny a byla jim vyměněna okna, je zapotřebí častějšího větrání. „Učitelé nebo vedení škol se musí naučit s touto novou situací zacházet a v danou chvíli bez ohledu na ekonomičnost okno otevřít a třídu vyvětrat,“ uzavřel Suchý.

Foto: Brno