Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak zapojit občany do třídění baterií: 5 vyzkoušených tipů jak na to

| zdroj: Ecobat0

Jak zapojit občany do třídění baterií: 5 vyzkoušených tipů jak na to

Na městech a obcích nyní je, aby občanům k třídění vytvořily podmínky – tedy především dobrou dostupnost sběrných míst. Dalším důležitým úkolem měst a obcí je osvěta. Ta je klíčem k tomu, aby lidé třídili správně a chápali význam recyklace. Zároveň, aby se podařilo zapojit i notorické netřídiče, kterým zodpovědný přístup k životnímu prostředí zatím nic neříká.

Pro inspiraci jsme vybrali několik konkrétních příkladů, které dobře fungují u podpory třídění baterií a akumulátorů. Lidé se díky nim do sběru zapojují, a ještě je to baví. Zvažte, jestli by něco podobného nestálo za realizaci ve vašem městě či obci.

Tip č:1: Začněte u dětí – mohou se vzdělávat, hrát si a recyklovat zároveň

Investovat energii do ekologického vzdělávání dětí má velký význam – vychováváme generaci, která je sama informovaná a motivovaná a zároveň dokáže pro třídění odpadů získat své rodiče. Příkladem úspěšného programu pro MŠ, ZŠ i SŠ, do kterého se školy ve vašem městě mohou zapojit, je Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Zapojeno je do něj přes 3 720 škol z celé republiky. Žáci a studenti se při něm vzdělávají a současně získávají osobní zkušenost s tříděním baterií a elektroodpadu. Za aktivitu školy dostávají odměny ve formě bodů, za které si mohou nakupovat pomůcky, hry či knížky. Více informací je na www.recyklohrani.cz.

Tip č.2: Nabídněte občanům krabičky ECOCHEESE na třídění baterií v domácnostech

Na webu www.ecocheese.cz si můžete pro občany zdarma objednat krabičky na třídění a skladování baterií v domácnostech či kancelářích. Mají atraktivní design a objem 0,5 litru. K dispozici jsou ve 4 barvách – zelená, růžová, modrá a s rybičkou. Občanům je můžete například nabízet, když jdou platit poplatek za komunální odpad.

Tip č.3: Zorganizujte akce pro veřejnost a zaměřte se při nich na ekologii

Zapojte místní firmy a organizace a uspořádejte společně zábavnou EKO akci pro veřejnost. Nebo aspoň připojte EKO koutek k některé z tradičních akcí města. Nejvděčnějšími návštěvníky budou rodiny s dětmi. Můžete také oslovit tzv. kolektivní systémy (firmy zabývající se sběrem a recyklací), které na podobných akcích rády participují.

Tip č.4: Pište o třídění osvětové články do místních zpravodajů, na FB nebo na web

Konkrétně o bateriích najdete zásobárnu praktických osvětových článků na www.ecobat.cz. Volně ke stažení jsou zde i nejrůznější infografiky a fotografie.

Tip č.5: Vyzkoušejte sběrové soutěže

Soutěž můžete zorganizovat přímo mezi zaměstnanci na úřadě. Můžete také ke sběrové soutěži vyzvat sousední obec nebo město. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout Baterkománie – jde o projekt spojující sběr baterií s charitou, organizovaný na úrovni krajů. Loni probíhal na Vysočině, letos v Jihomoravském kraji. Příští rok třeba zavítá i do vašeho kraje.

Možná si říkáte, proč tolik pozornosti pro něco tak malého jako jsou baterie. Za prvé – baterie řadí mezi nebezpečný odpad a města jsou ze zákona povinna občanům zabezpečit místa pro jejich odkládání. A když už to děláte, tak proč to nedělat pořádně? Druhý aspekt je výchovný – recyklací získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Chráníme tak přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. A to už přeci stojí za trochu té námahy!

Článek vznikl ve spolupráci se společností ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií a akumulátorů. Městům a obcím je zároveň partnerem při osvětě a osvětových akcích.

Foto: zdroj Ecobat





Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert