Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak šetřit vodou v domácnosti?

| autor: Martina Jandusová| zdroj: Průmyslová ekologie0

Jak šetřit vodou v domácnosti?

Podle Českého statistického úřadu v loňském roce stoupla v Česku spotřeba vody na průměrných 88,7 litru na osobu a den, což je o 0,6 litru více než v roce předchozím. Naproti tomu v nejchudších částech světa se musí lidé spokojit i s pouhými 10 litry vody na den. 

Pokud k tomu připočítáme období sucha, které nás začínají čím dál intenzivněji zasahovat, dává smysl svoji spotřebu vody snížit. Stačí se řídit jednoduchými kroky, udělat něco pro planetu i pro svoji peněženku.

Tekoucí voda v koupelně

Pokud při čištění zubů necháte téct vodu z kohoutku, proteče vám zbytečně velké množství vody. To samé platí i při mytí rukou nebo sprchování. Během doby, kdy si nanášíte šampon na hlavu a mydlíte se, sprchu vypněte. Ačkoliv jde jen o krátkou chvíli, z dlouhodobého hlediska to vaši spotřebu výrazně sníží. Vyplatí se vám i to, když čas pod sprchou zkrátíte, ideálně pod 5 minut. Při sprchování zkráceném o minutu až dvě ušetříte až 600 litrů vody za měsíc.

Další rada patří spíše mužské části populace, protože se týká holení. Napusťte si při holení vodu do umyvadla na oplachování stroku. Můžete tím ušetřit i několik litrů vody, protože potom už nebude nutné umývat jej od zbytkové pěny pod tekoucí vodou.

Kdo by nerad relaxoval ve vaně napuštěné až po okraj. Jenomže při takové koupeli spotřebujete přibližně 150 až 200 litrů vody. Budete-li se sprchovat, sníží se vaše spotřeba vody na pouhých 50 - 60 litrů. Možná si ale koupel ve vaně nechcete odpustit, v tom případě zredukujte objem vody, kterou napouštíte. Vody nemusí být až po okraj vany, i za polovičního množství se můžete koupel vychutnat a ročně ušetřit až 780 Kč za osobu, v případě rohových van i více. Při výběru vany do koupelny upřednostněte vanu střední velikosti, protože její objem může být až o 100 litrů nižší oproti velkým modelům.

Úsporné sprchovací hlavice, pákové a termostatické baterie se vyplatí

S úsporou vody vám mohou pomoci i některé úsporné sprchovací hlavice, které oplývají nastavitelným průtokem. Až 16 litrů za minutu dosahuje průtok vody ve vodovodní síti bez omezovače průtoku, při použití sprchovací hlavice se průtok sníží přibližně jen na 6 litrů za minutu.

Plýtvání vodou mohou zabránit i pákové baterie, které jsou dnes běžnou součástí mnoha domácností. Oproti klasickým typům baterií mají výhodu v tom, že zkracují dobu potřebnou na nastavení požadovaného průtoku a teploty. Vyplatí se i používání termostatických baterií, jenž vyrovnávají výkyvy tlaku v potrubí i v teplotě, čímž zajistí, že vám vždy poteče voda v teplotě, kterou si nastavíte. Tyto baterie, pákové a termostatické, lze dnes už koupit s tzv. brzdami nebo stop tlačítky, které při běžném provozu omezí průtok vody přibližně na polovinu.

Nenechte vodu unikat

Zkontrolujte trubky i kohoutky a nenechte je doma kapat. V případě, že vám kohoutek kape slabě, za den ztratíte 24 litrů vody, pokud kape silně, ztrácí se vám denně dokonce až 54 litrů. Při delším opuštění bytu či rodinného domu uzavřete hlavní uzávěr vod. Pravidelně také kontrolujte, zda vám neprotéká toaleta. Drobný únik nemusíte vůbec rozpoznat, proto vám může pomoci přidání potravinářského barviva do nádržky. Protékajícím záchodem může během jedné hodiny odtéct až 80 litrů vody.


Pokud máte starou toaletu nahraďte ji modernější a úspornější. Klasický záchod totiž na jedno spláchnutí spotřebuje až 8 litrů vody, zatímco tomu úspornémubude stačit méně než polovina. Velmi výhodné jsou toalety s duálním splachováním, kterédokáží spláchnout množství vody dle aktuální potřeby: buď 3 litry, anebo 7 litrů vody.

Dobrou alternativou k záchodům s duálním splachováním jsou zařízení WC stop, které se zavěsí do splachovací nádržky a zafixují do přepadové trubice. WC stop je nastavitelné zařízení, uživatel si přidáním nebo odebráním válečků může přizpůsobit množství splachované vody podle svých požadavků.

Myčku a pračku vždy naplnit

50% vody můžete uspořit nákupem myčky na nádobí, kterou ale pouštějte jen plnou. Jestliže totiž umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody. V případě, že dáváte přednost dřezu, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Namísto toho naplňte dřez vodou a nádobí krátce opláchněte. Nejnáročnější na spotřebu vody je kontinuální odtékání vody, které je vhodné až když oplachujete odmaštěné nádobí a příbory.

U praček platí to samé, co u myček na nádobí. Využijte celou její kapacitu a zapínejte ji jenom, když je plná. Starší pračky spotřebovávají velké množství vody, při každém praní se naplní až 100 litry vody, zatímco novějším typům stačí na jeden prací cyklus pouhých 40 – 80 litrů vody. Pokud budete vybírat novou pračku zaměřte se kromě spotřeby energie i na spotřebu vody. Některé typy se od sebe mohou lišit spotřebou až 30 litrů na jeden prací cyklus.

Silně zašpiněné prádlo můžete nejprve vykartáčovat, vyhnete se tak dlouhým pracím programům. Pro různé druhy prádla, využívejte různé programy, na některé druhy oblečení jsou totiž vhodnější kratší cykly, které mají nižší spotřebou vody i energie. Běžnou součástí nových praček jsou úsporné programy, které se vyplatí využívat, jelikož odebírají jen přiměřené množství vody.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert