Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Infiltrujeme republiku bezobalovým nakupováním

| autor: Bezobalu - TZ0

Infiltrujeme republiku bezobalovým nakupováním

Nakupovat do vlastních nádob a zamítnout tak jednorázové obaly je nyní možné i v Praze 2, 3 a 10, jejichž občany je nyní nový obchod Bezobalu schopen obsloužit. Samoobslužná prodejna v Radhošťské ulici je vybavena podobným sortimentem jako prodejna na Hradčanské. Bezobalu ale nemá v hledáčku pouze prázdné popelnice a klidné skládky se vším, co to přináší. Bez veškerých předsudků - ověřeno v praxi - zodpovědnost v oblasti odpadu a obalů s sebou nese přirozeně i snahu být zodpovědný v mnoha dalších úrovních. A to je důvod, proč naprostá většina surovin v násypnících a regálech Bezobalu nemůže být jiná, než v bio kvalitě, a do vlastních nádob si tu zákazníci stáčejí šetrnou ekodrogerii.

Třetí prodejna jako další krok na cestě k rozvoji

Vznik třetí prodejny je odpovědí na stále se rozšiřující počet lidí, kteří upřednostňují kvalitu, zajímá je udržitelnost a baví je hledat alternativní cesty. Z pohledu organizace se ve své podstatě nejedná o růst, ale o rozvoj. Nejde pouze o obchod, ale zejména o další krok na cestě vytyčené už v počátcích. Na tom se shodují spoluzakladatel Bezobalu Ondřej Tesař a současná ředitelka Veronika Nováčková: “Startovali jsme před sedmi lety s odhodláním rozšířit zero waste smýšlení a umožnit bezobalové nakupování. Byla to doba, kdy tu neexistoval jediný bezobalový obchod a legislativně si to snad ani nikdo neuměl představit. Pět let uběhlo od otevření testovací prodejny, která byla ve své době spíše komunitním místem plným inspirace a družnosti. Péče mnoha nadšenců a často i dobrovolná práce umožnila Bezobalu rozvíjet se dál. Čekalo nás mnoho vyjednávání s dodavateli i práce v legislativní oblasti. Vše nakonec vedlo k tomu, že jsme našli způsob, jak provozovat samoobslužnou bezobalovou prodejnu, kterou jsme otevřeli na Hradčanské.” Teď je Bezobalu ve fázi, kdy se snaží možnost bezobalového nákupu učinit dostupnou na dalších místech v Praze a prodejna na Flořáku, která vznikla mezi Florou a Jiřákem, je toho svědectvím.

Dvě cesty, jedna společná vize

Do velké zero waste mise - infiltrovat republiku bezobalovým nakupováním - spadají oba proudy, kterými se Bezobalu ubírá. Spojuje je stejný cíl - méně odpadu a více kvality pro ty, kterým to dává smysl.

Jeden z těchto proudů jde cestou šíření konceptu zero waste (tedy nulového odpadu) prostřednictvím přednášek pro veřejnost, školy i pro firmy, praktických workshopů, bezobalových pikniků nebo třeba školení zájemců o otevření bezobalových obchodů po celé České republice. Ten druhý je o nalézání konkrétních řešení jak prodávat a nakupovat bez obalu. Má za sebou etapu legislativního řešení, praktického pilování samoobslužného prodeje a teď je jeho úkolem šířit se a být příkladem. “V Praze si šíření možnosti nakupovat kvalitně a bez obalů bereme na starost. Vzhledem k poloze našich tří současných prodejen to zatím vypadá, že svoji zero wěstskou misi naplňujeme díky postupnému obsazování jednotlivých stanic metra A. Do budoucna bychom ale určitě rádi uspokojili poptávku i v dalších částech hlavního města.”, plánují s nadsázkou členové týmu Bezobalu.

Pro ty, kteří se o udržitelnost a kvalitu zajímají a snaží se zorientovat ve stále se rozšiřující nabídce bezobalových obchodů dodávají: “Za kvalitu všech bezobalových obchodů, které po celé české republice vznikají ručit nemůžeme, za naši práci ale ručíme stoprocentně. V našich prodejnách neslevujeme v oblasti bezobalového dodávání, stejně tak jako v oblasti kvality potravin a aspektech lokálnosti. K tomuto přístupu se snažíme aktivně vybízet i při našich školeních pro další zájemce o otevření bezobalových obchodů.”

Lógr není odpad. Patří na kompost, moc chutná žížalám. Foto: BezobaluKomentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo