I v bezobalovém obchodě pociťují zvýšený zájem o potraviny

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MZe ČR, Zemidluh0

I v bezobalovém obchodě pociťují zvýšený zájem o potraviny

Ministerstvo zemědělství považuje za nutné opětovně zdůraznit, že neexistují důkazy o tom, že by potraviny byly zdrojem či cestou přenosu koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Prodej nebalených potravin je i nadále možný, ale  samozřejmě je potřeba při manipulaci s nebalenými potravinami dodržovat doporučená hygienická opatření. Přenos je možný také předměty čerstvě kontaminovanými sekrety infikovaného člověka, proto je nutné přenosu těmito způsoby všemožně zabránit.

Panika není na místě, výrobci potravin se snaží zabezpečit plynulou výrobu, aby byl všeho dostatek. Prodej nebalených potravin je i nadále možný, ales omezeními hygienické povahy,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství.

Podle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z minulého týdne zkušenosti z předchozích epidemií způsobených koronaviry, jako SARS či MERS ukazují, že virus se prostřednictvím potravin nepřenáší. Dle současných znalostí popsaných cest přenosu koronavirů a jejich nízkou schopností přežít ve venkovním prostředí je nepravděpodobné, že by dovážené zboží, jako potraviny a podobně mohly být zdrojem infekce.

Reagujeme zvýšenými hygienickými opatřeními a pravidelným čištěním všech ploch, které přichází do styku se zákazníkem,“ říkají k opatřením Lucie a Jakub Zvelebilovi z bezobalové prodejny Zemidluh.

Ve většině bezobalů potkáte mnohem méně lidí při nakupování než v klasickém obchodě a riziko je tedy nižší. Přehnané zásoby u nás nakupuje jen velmi málo lidí, ale i tak se pár případů našlo. Po vyhlášení krizového stavu v ČR vzali zákazníci po následující prodejní dny náš obchod útokem. Nyní již takový nával není, nicméně stále pociťujeme lehce zvýšený zájem o potraviny,“ komentují Lucie a Jakub současnou situaci.

K dostupnosti zboží uvádějí: Dodávky zboží probíhají víceméně bez problémů. V našem obchodě neustále přibývá nové zboží, snažíme se efektivněji komunikovat se zákazníky na sociálních sítích a hledat nové cesty, jak být našim zákazníkům užiteční.“

Potravin i surovin na jejich výrobu je dostatek, uvádí Ministerstvo zemědělství. Proto není důvod panikařit a nakupovat přehnaně velké zásoby nad limit běžného týdenního nákupu. Při takových nákupech hrozí, že se později potraviny budou vyhazovat do odpadu a naroste jejich plýtvání.

Zdroj: MZe ČR, Zemidluh

Foto: ilustrační/ redakce archiv