I nová krajská rada odmítá novelu stavebního zákona

| zdroj: Liberecký kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Liberecký kraj

Členové rady na svém jednání podpořili nesouhlasné stanovisko Libereckého kraje k rekodifikaci stavebního práva, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a aktuálně projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Kraj zejména nesouhlasí s vytržením stavebních úřadů z veřejné správy a se snížením jejich počtu.

O tomto nesouhlasném stanovisku budu informovat poslance Parlamentu České republiky zvolené za Liberecký kraj a také předsedy všech poslaneckých klubů. Chci je vyzvat, aby návrh stavebního zákona nepodpořili,“ řekl hejtman Martin Půta.

Již v prosinci minulého roku Rada Libereckého kraje i Zastupitelstvo Libereckého kraje přijaly usnesení k připravované rekodifikaci stavebního práva, ve kterém vyjádřily nesouhlas.

„Tím, že vláda zruší více než polovinu stavebních úřadů, jednoznačně dojde k situaci, kdy se tato služba veřejné správy stane ještě více komplikovanou a zdržující. Nemáme nic proti vzniku Nejvyššího stavebního úřadu jako ústředního orgánu státní správy pro stavební agendu, ale  vytvoření zvláštní soustavy stavebních úřadů považujeme za nadbytečné. Vůbec to neřeší podstatu problému, kterou je nesmírná a zbytečná složitost.

Liberecký kraj v novele vítá některé pozitivní prvky, které zákon přináší, např. digitalizaci stavební agendy, zavedení apelačního principu, tedy povinnosti nadřízeného orgánu rozhodnout ve věci, nejen rušit napadené rozhodnutí a věc vracet atp.

„Novela sice zavádí některé pro občany dobré prvky, třeba digitalizaci, ale pokud chce ministerstvo pro místní rozvoj stavební řízení skutečně zrychlit, pak z pohledu obcí a krajů nemůže zredukovat stavební úřady a k tomu je navíc zcela vyčlenit,“ uzavírá hejtman Půta.

V Libereckém kraji působí 35 stavebních úřadů. Po redukci by jich mělo zaniknout 25 a zbýt by jich mělo celkem 10 v obcích s rozšířenou působností.