Hydrologicky je letošní rok spíše podprůměrný

| autor: Hana Tomášková0

voda_les2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Hydrologický rok se hodnotí jako celek na začátku roku dalšího, tzn. že celkové hodnocení bude Český hydrometeorologický ústav provádět v lednu/únoru 2023. V těchto zprávách je hodnocena hydrologická i meteorologická situace a podzemní vody.

Podprůměrné hodnoty u hlavních profilů

„Přestože nemáme ještě k dispozici celkové vyhodnocení, zatím je možné konstatovat, že hydrologicky je letošní rok spíše podprůměrný, zejména období březen – červenec, kdy byly u hlavních profilů hodnoty hluboko pod dlouhodobým průměrem,“ říká Mgr. Martina Kimlová, hydroprognostik CPP Praha-Komořany, a dodává: „Nadprůměrné hodnoty jsou od září 2022 na toku Vltavy, ale to je z důvodu plánované stavby na VD Orlík, díky které protéká Prahou dlouhodobě větší průtok.“

chmi1ja
Porovnání hlavních profilů v letech 2018-2022/ ČHMÚ

Srážky

„Z hlediska srážek jsou údaje trochu optimističtější, hodnoty se pohybují spíš v průměrných hodnotách. Velmi podprůměrný byl pouze březen, naopak únor, duben, srpen a září byly spíš mírně nadprůměrné,“ uvádí Martina Kimlová.

Nejnižší srážkové úhrny v ČR za březen 2022:

Stanice Okres Měsíční
úhrn srážek [mm]
Děčín Děčín 5,4
Černá
v Pošumaví
Český
Krumlov
6,1
Brod
nad Dyjí
Břeclav 7,3
Třebíč Třebíč 7,4

V březnu převládal na našem území anticyklonální ráz počasí, a tak se ve více než dvou třetinách dnů srážky buď nevyskytovaly vůbec, nebo byly zanedbatelné.

Suchá období posledních let

„Deficit srážek je za poslední sušší roky - uvádí se 2014 – 2018, ale i v dalších letech jsou delší suchá období - poměrně velký a i vydatnější srážky ho nestačí doplnit. I při vydatnějších srážkách se hladiny zejména středních a větších řek zvednou jen krátkodobě, případně méně, než je tomu běžné za „normální“ situace,“ zdůrazňuje Martina Kimlová.

Grafy porovnání odtoků z hlavních povodí ČR v letech 2018-2021:

chmi2ja
ČHMÚ

Detailní informace o odtokových poměrech, nádržích, podzemních vodách, stejně jako informace o meteorologické situaci najdete v měsíčních a týdenních vyhodnoceních zpracovaných Českým hydrometeorologickým ústavem.