Hlavní město zahájilo rekonstrukci rybníku Šeberák

| autor: Praha.eu0

Hlavní město zahájilo rekonstrukci rybníku Šeberák

„Cílem rekonstrukce je dát rybník do pořádku, protože technicky jeho hráz a bezpečnostní přeliv již nevyhovovaly. Touto rekonstrukcí se také zlepší kvalita vody, zejména se sníží množství sinic. Pražané tak získají další vodní plochu k rekreaci a ke koupání,“říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.

Rybník Šeberák je se svou plochou 10 ha největší vodní plochou na Kunratickém potoce a řadí se i mezi největší vodní plochy na území Prahy. V současné době je již zbourán původní poškozený bezpečnostní přeliv a odváží se sediment. Do vlastnictví hlavního města se rybník Šeberák dostal v roce 2017, kdy ho koupilo od soukromého vlastníka. Ještě v tom samém roce byla zahájena projektová příprava a na jaře 2019 bylo pro stavbu vydáno pravomocné stavební povolení.

Do konce roku 2019 bude z rybníku odvezeno cca 30 tis. m3 sedimentu. V některých místech je totiž vrstva sedimentu vysoká i více než 1,5 metru. V rámci rekonstrukce rybníka bude provedena generální rekonstrukce stávající výpusti a bezpečnostního přelivu. Návodní líc hráze bude přesvahován do pozvolnějšího sklonu a opevněn kamennou dlažbou. I ostatní rekonstruované objekty budou obloženy kamenem a přelivná hrana bezpečnostního přelivu bude vytvořena z tvarových kamenů – tzv. kamenořezů. Vzniknou zde i ptačí ostrovy, které budou poskytovat klid a zázemí pro život a rozmnožování mnoha druhů ptáků a dalších živočichů.

Dalším, neméně důležitým cílem rekonstrukce je i snaha o zlepšení kvality vody v rybníce. Ten je jedním z největších pražských přírodních koupališť a dlouhodobě se v minulosti potýkal s výskytem sinic. Pro další zlepšení kvality vody přitékající do Šeberáku byly již v roce 2018 odbahněny a rekonstruovány rybníky Olšanský a Nový, které se nacházejí na jeho přítocích.

„Opětovné napuštění rybníka se předpokládá v průběhu příštího roku. Celkové náklady na rekonstrukci jsou 18 milionů korun,“ dodává náměstek Hlubuček.

Foto: zdroj Praha.eu