Kulatý stůl na téma Podpora moderních investičních projektů v Libereckém kraji uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Libereckým krajem, jeho Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. Martin Půta, hejtman kraje, vedení AFI, zástupci agentur CzechInvest, ARR a API a řad dalších hostů hovořili s reprezentanty firem a investorů o klíčových tématech, která významně ovlivňují jejich podnikání.
Diskutovat na aktuální témata, jako jsou pobídky pro technologická centra, daňové odpočty na výzkum a vývoj, podpora inovací či spolupráce s univerzitami do Liberce přijelo téměř 50 zástupců firem a veřejné správy z regionu. Po dopoledni nabitém zajímavými přednáškami měli hosté možnost diskutovat mezi sebou i s organizátory setkání.
Kulatý stůl zahájil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Liberecký kraj se na podporu zaměřuje již na školách. Rozšiřujeme obecně vzdělávací studijní programy, dlouhodobě financujeme stipendijní programy a iniciujeme propojení místních firem se středními odbornými školami," uvedl hejtman Martin Půta. „Kvalitní vzdělávání je důležitá součást konkurenceschopnosti na trhu práce, a to nejen v českých či zahraničních společnostech, ale i pro vlastní podnikání.“
Kamil Blažek, předseda sdružení AFI, představil hostům hlavní výstupy podnikatelského průzkumu realizovaného mezi firmami napříč ČR. Z průzkumu, který sdružení realizovalo již 3. rokem, vyplynulo například, že 91 % firem v Libereckém kraji v Česku plánuje další investice. „Firmy v Libereckém kraji podle našeho průzkumu plánují další investice, zasáhly je vysoké ceny nejen energií, proto se hodlají soustředit na snižování energetické náročnosti budov i výroby, pořizování vlastních obnovitelných zdrojů energie, ale také na digitalizaci a robotizaci výroby a procesů. Téměř všichni respondenti uvedli, že plánují pro tyto investice využít investiční pobídky a dotace,“ doplňuje Blažek.
Rezonujícími tématy byly Pobídky pro technologická centra, které za CzechInvest představil Josef Mára, a prezentace zaměřená na „Daňový odpočet na výzkum a vývoj pro členy technologických center“ od Davida Ryse a Petra Andrleho ze společnosti Rödl & Partner, která otevřela diskuzi hostů na téma úskalí a výhod daňového odpočtu. Roli Agentury regionálního rozvoje Liberec představil její ředitel Petr Dobrovský, Alžběta Straková z Agentury pro podnikání a inovace API hosty seznámila s Výzvou II: Partnerství znalostního transferu. Prof. Petr Lenfeld z Technologické univerzity v Liberci pak mluvil o spolupráci univerzity s firmami v oblasti VaVal a Martin Skalický, vedoucí vývoje ZF Automotive Czech hosty seznámil s case study technologického centra.
Komentáře