Firmy si při přechodu na zelenou ekonomiku sáhnou na evropské zdroje, kraj je v tom podpoří

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje se s průmyslníky sešli hejtman kraje Ivo Vondrák a náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha. Podniky také podepsaly společnou deklaraci o podpoře transformace kraje.

„Průmyslové podniky čekají při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku opravdu velké investice. Proto vítají nabídku Evropské unie, která upravuje podmínky čerpání dotací tak, aby si na ně soukromé firmy mohly sáhnout. Aby peníze, které jsou na tyto projekty vyčleněné, nepropadly, bude nutné rychle přijít s kvalitními projekty. Proto jsme průmyslníkům nabídli při jejich přípravě pomocnou ruku. Spolupráce firem a kraje může efektivnímu čerpání zdrojů napomoci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj nabídne spolupráci, která bude spočívat nejen v konzultacích a určení vhodného zdroje, ale ve vybraných případech také při samotné přípravě projektů. Za kvalitní projekty se pak kraj doporučí k financování.

Firmy si při přechodu na zelenou ekonomiku sáhnou na evropské zdroje, kraj je v tom podpoří

Firmám byly také představeny nové zdroje, ze kterých bude možné až do roku 2030 prostředky čerpat. Celkově by do Moravskoslezského kraje mohlo „natéct“ až 150 miliard korun. Z Fondu pro spravedlivou transformaci by kraj mohl získat až 45 miliard korun, z nového Modernizačního fondu by si mohl urvat dalších 15 miliard a v tradičních operačních programech až 70 miliard korun, další peníze kraj získá díky dodatečné podpoře s vazbou na pandemii koronaviru.

„Jsem rád, že jsem zástupcům průmyslových podniků z Moravskoslezského kraje mohl jednotlivé možnosti podpory představit. Region bude mít k dispozici opravdu nemalé zdroje a pro firmy to bude velká příležitost a zároveň důležitá výzva. Je nejvyšší čas začít intenzivně připravovat projekty, protože jen ty kvalitní a smysluplné podporu získají. Pro vedení podniků je jistě dobrou zprávou, že se podmínky čerpání teprve vyjednávají. Očekávám proto od firem podněty, jaké nastavení podmínek by uvítaly, aby bylo reálné finance opravdu získat,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha a zdůraznil potřebu komunikace a spolupráce firem s krajem, vysokými školami nebo obcemi.

Ocenil shodu podniků na aktivním přístupu v přechodu na čistou energii, kterou vyjádřily založením Iniciativy průmyslníků na podporu transformace Moravskoslezského kraje a podpisem společné deklarace.

Fond pro spravedlivou transformaci

• Vznikne samostatný operační program, který využije prostředky z nově vzniklého Fondu pro Spravedlivou transformaci. Tyto finance budou určené pro 3 uhelné kraje v republice
  • Operační program bude řídit Ministerstvo životního prostředí
  • Česká republika může podpořit projekty za cca 90 miliard korun