Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Evropským stromem roku se stalo polské Srdce zahrady

| zdroj: MŽP0

mzp_evropsky_strom_roku_polsko_dub01
zdroj: Bożka Piotrowska/Zielona Bombonierka, mzp.cz

Polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza ovládl soutěž Evropský strom roku. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získali již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil další buk: Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou přes 10 tisíc hlasů. Vítězové si dnes, ve čtvrtek 20. března, ocenění přebrali z rukou organizátorů z Nadace Partnerství, Ministerstva životního prostředí a Škoda AUTO na slavnostním předávání v Evropském parlamentu v Bruselu. Finální pořadí nabízí web www.evropskystromroku.cz. Nominace pro český Strom roku 2024 se otevřou hned po Velikonocích v úterý 2. dubna.

„Těší mě, že jsme i letos vyslali do mezinárodní soutěže Evropský strom roku vítěze české varianty této ankety. Nadace Partnerství ji každoročně pořádá s cílem poukázat na naše stromy se zajímavými příběhy, ke kterým mají lidé z okolí osobitý vztah. Vytvoření vztahu k přírodě je totiž zásadní pro její ochranu. O to se například snaží i projekt Sázíme budoucnost, který realizuje právě Nadace Partnerství s finanční podporou Ministerstva životního prostředí. Se stromy by se mělo nakládat jako s přírodním a kulturním dědictvím. A jsem rád, že Česko reprezentuje právě památná Mrákotínská hruška,” uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Celkově vysbírala patnáctka soutěžních stromů letos od svých podporovatelů 174 112 platných hlasů. Přestože podle prvních předběžných výsledků vedl francouzský buk, ve finále jej předstihl buk polský. Třetí místo obsadil starobylý olivovník z Itálie, který těsně porazil kuriózně tvarovanou kamélii obecnou z Portugalska.

Srdce zahrady roste uprostřed parku patřící k botanické zahradě univerzity ve Vratislavi. Majestátní vzhled stromu zaujme neobvykle tvarovaným a silným kmenem, široce rozložitými větvemi a fialově zbarvenými listy. Je živoucím důkazem historického rozmachu starého parku a dominuje nad arboretem, které strom obklopuje.

České zástupkyni se medailové pozice nakonec obsadit nepodařilo. To ale radost z účasti v soutěži obyvatelům Mrákotína, kteří hrušeň do ankety přihlásili, nijak nezkalilo. „Oslovili jsme řadu institucí a spolků v našem i mimo náš region. O podporu jsme požádali rádia, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát, tiskoviny a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta! S napětím jsme sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů,“ komentuje Ludmila Vacková, která stojí za návrhem stromu do ankety.

Světlana Malínská z obecního úřadu v Mrákotíně pak na otázku, co by vzkázala komunitám, které zvažují přihlásit strom do ankety v letošním roce, dodává: „Jděte do toho! Díky této akci jsme prožívali a stále prožíváme společenské semknutí, jehož podstatou je podpora krásné myšlenky.“

Letošní slavnostní předávání cen proběhlo v jednom z nejprestižnějších míst v komplexu Evropského parlamentu v Bruselu: v amfiteátru Yehudi Menuhina. Ceremonii doprovodila několikadenní výstava představující všechny stromy finalistů, která zde zůstane až do pátku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert