2. 7. 2019  |  Energie  |  Autor: Hana Tomášková   |  Zdroj: Obec Boskovice

Elektrické vozidlo v Boskovicích zajišťuje obslužné činnosti města

Obec Boskovice leží v severní části Jihomoravského kraje na rozmezí Českomoravské vysočiny a Drahanské vrchoviny. V roce 2018 obec zakoupila dvoumístný elektromobil VAN H L7E.

Jedná se o dvoumístné vozidlo s nákladní korbou. Má udávaný dojezd až 100 km na jedno nabití a je využíváno k obslužným činnostem obce.

Starosta musí zvážit skutečnost, že vozidlo není určeno k pohybu na delších trasách a pro přesun většího počtu osob,“ říká Jaroslav Dohnálek, starosta Boskovic.

Co přivedlo Boskovice k myšlence na koupi obecního elektromobilu?

V rámci zjišťování možných dotačních titulů obecní úřad zjistil, že lze pořídit vozidlo tohoto typu s přispěním dotace. Zvažovalo se, zda bude využití takového vozidla přínosné a efektivní v podmínkách města. Závěr zněl, že ano. Jedním z důvodů byla možnost navýšení kapacity služebních vozidel za relativně  nízkou pořizovací cenu. Pořizovací cena činila celkem 323 tisíc Kč. Z toho 100 tisíc Kč obec obdržela formou dotace. Neméně důležitý byl ekologický efekt pořízení.

Jak jste spokojeni s jeho provozem a údržbou?

S provozem a údržbou zatím nemáme problémy. Současně je nutno přihlédnout ke skutečnosti, že vozidlo je prozatím v záruční době.

Technické údaje
elektromobilu
VAN H L7E:

Motor: 72V AC
Baterie: 12V 100Ah
Výkon motoru: 7,5 kW

Max. rychlost: 70 km/hod
Max. dojezd: 100 km

Počet sedadel: 2

Nosnost úložného
prostoru: 300 kg

ložná plocha korby:
970 x 1195 x 1000 mm

Jak často a k jakému účelu zejména elektromobil využíváte?

Automobil používáme denně pro pohyb pracovníků úřadu (max. dva pracovníci při jedné jízdě) a materiálu na území města, kde plnohodnotně nahrazuje jakékoliv jiné vozidlo.

Jak řešíte dobíjení?

Elektromobil je dobíjen každý druhý až třetí den, z běžné zásuvky v garáži, kam je připojen přes zařízení měřící spotřebu dobíjené energie.

Jakým způsobem probíhalo výběrové řízení a jak jste projekt financovali?

Výběrové řízení probíhalo dle interních předpisů města v oblasti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Projekt byl financován za spoluúčasti z dotace SFŽP. Celková pořizovací cena byla 323 tisíc Kč a dotace z toho činila 100 tisíc Kč.

Co byste poradil dalším starostům, kteří se rozhodnou pro koupi stejného typu elektromobilu?

Starosta musí zvážit skutečnost, že vozidlo není určeno k pohybu na delších trasách a pro přesun většího počtu osob. Přidanou hodnotou je však  možnost převozu materiálu po městě a ekologický provoz.

Foto: Jaroslav Parma/ Boskovice