Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ekoznačení v EU

| zdroj: CENIA0

aktuality.png
zdroj: CENIA

CENIA, česká informační agentura životního prostředí je jedinou organizací v ČR, která zprostředkovává udělování ekoznaček. Ekoznačení (ecolabelling) je označování výrobků a služeb, které mají snížený dopad na životní prostředí po celou dobu jejich životního cyklu.

Počínaje kvalitními vstupními surovinami, přes výrobu, při níž jsou splněny přísné požadavky na emise do vody a ovzduší, minimalizace použití nebezpečných látek a zároveň zachování účinnosti při jejich používání, až po jejich snadné odstranění po ukončení životnosti,či recyklaci. Ekoznačka je dobrovolným nástrojem, který firmám pomáhá jasně odlišit jejich výrobky od konkurence a spotřebiteli umožňuje snadný výběr produktu šetrnějšího k životnímu prostředí.

Vedle českých ekoznaček Ekologicky šetrný výrobek a Ekologicky šetrná služba administruje CENIA rovněž Evropskou ekoznačku (EU ecolabel), která může být udělena produktům na trhu celé Evropské unie. Prostřednictvím jedné značky jsou tak výrobky a služby propagovány po celé Evropě včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska.

K březnu 2020 bylo v Evropě uděleno celkem 1 456 licencí na 70 692 produktů (zboží a služby) dostupných na trhu. V důsledku ukončení platnosti starých licencí pro maziva, grafický papír, hedvábný papír a novinový papír poklesl celkový počet licencí o 10%. V uvedených kategoriích však lze očekávat opětovný nárůst počtu licencí, jelikož firmy v současné době optimalizují své výrobky tak, aby novým, přísnějším, kritériím opět vyhovovaly.

Naopak v 16 z 24 produktových skupin počet produktů s Ekoznačkou EU oproti září 2019 narostl. Nejvyšší absolutní růst počtu produktů byl v kategoriích:

  • barvy a laky pro vnitřní a venkovní použití, a to o 2292 produktů,
  • čisticí prostředky na pevné povrchy, a to o 1501 produktů,
  • textil, a to o 746 produktů,
  • dřevěné, korkové a bambusové podlahové krytiny, a to o 732 produktů,
  • nábytek, a to o 413 produktů.

Nejvyšší relativní nárůst počtu výrobků byl zaznamenán v kategoriích: Nábytek (+ 645%), dřevěné, korkové a bambusové podlahové krytiny (+ 116%), úklidové služby (+ 111%) a čisticí prostředky na pevné povrchy (+ 77%), nyní čítající 477, 1365, 19 a 3457 produktů.

Nejvíce oceněných produktů je v zemích Španělsko, Francie, Německo, Itálie a Švédsko.

Více se o ekoznačkách dozvíte na našem webu www.ekoznacka.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT