Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dobšice kompletně mění hospodaření s odpady

| zdroj: JRK0

JRK3.jpg
zdroj: JRK

Rozsáhlou modernizaci odpadového hospodaření spustila jihomoravská obec Dobšice. Ta do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává samospráva obce výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Ty se již projevily – Dobšicím se meziročně zdvojnásobily platby za pytlový odpad.

Obec v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spouští nový motivační systém – ten bude občany motivovat paušálními slevami – podmínkou je, aby se zapojili do pytlového sběru a snížil se tak počet výsypů směsného komunálního odpadu.

- začala evidovat jednotlivé výsypy – nechala umístit RFID (radiofrekvenční) čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem a díky propojení s evidenčním systémem ECONIT může přesně sledovat, kdy byla jednotlivá nádoba vysypána.

- zavedla evidenční systém ECONIT i pro tříděný pytlový odpad – obec tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.

- spustila pytlový sběr papíru a plastu dům od domu – to byl první krok proměny odpadového hospodářství. Občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa – naplněně pytle sbírají zaměstnanci obce. Navíc je tento systém adresný, tedy není anonymní, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

„Přistoupili jsme ke kompletní proměně odpadového hospodářství z více důvodů. Především chtěli jsme modernější a efektivnější odpadové hospodářství a podstatné jsou pro nás samozřejmě i úspory, které proměna přináší,“ vysvětlil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský a doplnil: „důležité pro nás také je, že modernizované odpadové hospodářství je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS