Do životního prostředí a venkova půjde letos z kraje přes 105 milionů

| zdroj: Pardubický kraj0

Do životního prostředí a venkova půjde letos z kraje přes 105 milionů

Celkově bude v rámci podpory venkova, životního prostředí a zemědělství rozděleno přes 105 milionů korun.

„Na letošní rok bylo v Programu obnovy venkova připraveno celkově 66,5 milionů korun. V rámci hledání dílčích úspor jsme se dohodli na úpravě celkového objemu na 30 milionů korun, což je z mého pohledu i v současné situaci dobrá zpráva pro starosty obcí. Původní předpoklady v rámci vývoje příjmů byly takové, že by prostředky obcím nebyly vypláceny vůbec. Naší snahou však je zvýšení objemu peněz do investic ve veřejném sektoru a tím pomoc hospodářství jako celku,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „I nadále pokračuje naše podpora fungování vesnických prodejen, protože v současné době plní ještě důležitější úlohu při zásobování obyvatel, než dříve. Změny se nedotknou například dotací na ekologickou výchovu, záchranné stanice, vodní hospodářství či pro začínající včelaře. Nezapomínáme ani na dotace na boj s kůrovcem a opatření související se suchem. Proto posílíme dotační titul na oplocenky, a to z osmi na deset milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Zachování podpory pro obce je důležité i podle radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství Václava Kroutila: „I v této složité situaci chceme zejména podpořit investiční činnost v obcích do tisíce obyvatel. Jsem také velmi rád, že zůstává zachována podpora venkovských prodejen. Celkově předpokládáme, že v rámci Programu obnovy venkova rozdělíme prostředky v celkovém objemu 30 milionů korun s tím, že dojde k navýšení požadované spoluúčasti u obcí z 30 na 50 procent.“

Foto: ilustrační/ redakce archiv