Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Do Trnové se nelegálně navážely odpady, část je kontaminovaná

| zdroj: ČIŽP0

DJI_0228
zdroj: cizp.cz

Česká inspekce životního prostředí dokončila kontrolní úkony s několika podnikajícími subjekty v návaznosti na jejich činnost v k.ú. Trnová u Jíloviště v lokalitě developerského projektu Fontána 5, kam bylo navezeno enormní množství odpadních výkopových zemin a dalších stavebních odpadů. Inspekce považuje ve shodě se stavebním úřadem Mníšek pod Brdy navezené odpady a prováděné terénní úpravy za nelegální. Případem se zabývá také Policie ČR.

V souvislosti s navážkou v Trnové bylo inspektory důkladně prověřováno více než 10 subjektů, a to za nezbytné spolupráce s policejním orgánem a stavebním úřadem. Šetření spojená s dokladováním návozů na lokalitu Trnová ČIŽP uzavřela zasláním protokolů kontrolovaným společnostem. Navezený materiál pro realizaci terénních úprav byl inspekcí vyhodnocen jako odpad dle zákona o odpadech. O tom, jaké právní důsledky budou z této nelegální činnosti vyvozeny, bude rozhodnuto po dokončení všech kontrolních úkonů ze strany dotčených orgánů. 

Jak jsme již dříve informovali, účelem navezení odpadní zeminy bylo provádění terénních úprav, avšak bez potřebného stavebního povolení. Dle výsledků odebraných vzorků zemin z února 2024 se na části lokality nachází zemina s obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB) výrazně nad úroveň limitů stanovených příslušnou legislativou.

„Vzhledem k tomu, že stavební společnost zde i přes opakované upozornění dále prováděla nelegální terénní úpravy, došlo na lokalitě k rozhrnutí a promísení nekontaminovaných a kontaminovaných odpadních zemin. Naředění kontaminace se pak také projevilo na výsledcích následného podrobnějšího vzorkování celé lokality v květnu 2024,“ vysvětluje Oldřich Jarolím, ředitel odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence. 

Předmětná lokalita je v současné době zajištěna Policií ČR, mimo jiné proto, aby zde mohlo být dokončeno posouzení celkového vlivu navezených zemin na životní prostředí a zdraví lidí. „Měření prachového spadu Zdravotním ústavem neprokázalo, že by z lokality developerského projektu docházelo k uvolňování kontaminovaných prachových částic do okolí, včetně zastavené části obce Trnová,“ uvádí Oldřich Jarolím. Za účelem možného ovlivnění kvality podzemních vod zde ještě proběhne dodatečné hydrogeologické posouzení. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ