Do roku Zlínský kraj pořídí 57 elektromobilů, první dva už parkují v garáži

| zdroj: Zlínský kraj0

maxim-hopman-lcysD7F8ycc-unsplash
zdroj: unsplash.com

Dva zbrusu nové sedmimístné elektromobily Opel Combo-e LIFE předala dnes krajská radní Zuzana Fišerová k užívání zástupcům 14|15 Baťova institutu a Střední průmyslové školy polytechnické - COP Zlín, kde budou tyto vozy nově sloužit. Pořízení obou automobilů přišlo kraj na 1,923 milionu korun, z toho 660 tisíc pokryla dotace.

„Elektromobily jsou pro provoz zejména v městském prostředí velmi výhodné. Přispívají jednak ke snížení emisí, ale šetří také náklady za pohonné hmoty a opravy starých aut,“ vysvětlila Zuzana Fišerová, krajská radní pro školství a kulturu.

Jedná se o první dva vozy dodané v rámci projektu „Elektromobily pro Zlínský kraj a jeho organizace“, během kterého kraj pořídí celkem 58 vozidel na elektrický pohon a 57 neveřejných dobíjecích stanic. Obmění tak přibližně čtvrtinu vozového parku na krajském úřadě a ve svých organizacích. Elektromobily nahradí většinu vyřazovaných vozů.

Během projektu „Elektromobily pro Zlínský kraj a jeho organizace“ Zlínský kraj zakoupí celkem 57 vozidel kategorie M1 (28 sedmimístných a 29 pětimístných) a jedno užitkové vozidlo kategorie N1. Z toho 35 vozidel bude určeno pro školské organizace, 18 pro sociální služby, 3 pro potřeby Zlínského kraje a 2 pro krajské organizace v oblasti kultury. Všechny vozy by měly být dodány do konce února 2025. Už během minulého roku kraj v rámci jiného projektu „EKO auta pro sociální služby Zlínského kraje“ pořídil 5 elektromobilů pro své příspěvkové organizace ze sociální oblasti.

Projekt „Elektromobily pro Zlínský kraj a jeho organizace“ je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR, který na jeho podporu získal prostředky z Evropské unie z fondu Next Generation EU. Celkový rozpočet projektu je 53,390 milionu korun, z toho dotace činí 22,056 milionu korun.