Dnes je Mezinárodní den recyklace

| autor: Hana Tomášková0

recyklace4 (2)
zdroj: Ilustrační foto/ Pexels

Mezinárodní den recyklace připadá na 18. března. Světový den recyklace 2023 je zaměřen na kreativní inovace. Připomíná, že pokud jde o recyklaci, všichni musíme být kreativní. Vybízí nás podívat se na odpady v novém světle.

Na Světovou úmluvu o recyklaci upozornil v roce 2015 prezident Úřadu pro mezinárodní recyklaci, Ranjit S. Baxi. Světový den recyklace se slaví od roku 2018. Tento den má poukázat na význam recyklace pro naši planetu. I když recyklace odpadů přímo životní prostředí nechrání, pomáhá zabraňovat jeho dalšímu poškozování. Recyklace je klíčovou součástí oběhového hospodářství a pomáhá chránit naše přírodní zdroje. Každý rok se díky recyklaci ušetří více než 700 milionů tun emisí CO2 a předpokládá se, že do roku 2030 vzroste tato hodnota až na 1 miliardu tun.

Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jedná se o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. V procesu recyklace tedy jde o opakované (cyklické) uvedení materiálu zpět do výrobního cyklu, odtud také vznikl název tohoto procesu.

Mezinárodní den recyklace upozorňuje

• světové vládnoucí představitele, že recyklace je natolik důležitá, že se jedná o globální problematiku a že je nutné uplatňovat k této problematice společný přístup
  • lidi na celé planetě, aby si dostatečně uvědomovali omezenost zdrojů a snažili se zabránit plýtvání – dokud se tak nestane, nebudeme recyklovanému zboží přiznávat skutečnou hodnotu, kterou si zaslouží.
ob