Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Den Země

| autor: Hana Tomášková0

Den Země

Tento svátek vychází z původních dnů Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti (21.3.) a oslavovaly příchod jara. Později byl den Země oslavován jako ekologický svátek s cílem upozornit na dopady ničení životního prostředí. 

Tahle idea se ve skutečnosti rodila velmi dlouho, už od roku 1962, a na svět ji přivedl americký senátor Gaylord Nelson. V listopadu 1962 senátor Nelson hledal způsob jak se pokusit dostat  životní prostředí jednou provždy do středu politické pozornosti. S ohledem na politické a další okolnosti se mu původní myšlenku podařilo realizovat až 22. dubna 1970, kdy se v San Franciscu konal první Den Země.  Byl to jeden z nepozoruhodnějších happeningů, kterého se účastnilo 20 miliónů lidí.

Obrovskou zásluhu na tom měl právě Nelson. Byl přesvědčený, že když dostane mezi širokou veřejnost informace o nutnosti věnovat zvýšenou pozornost ochraně životního prostředí a dokáže do ní zároveň vlít studentskou protiválečnou energii, že bude moci vyvolat takovou manifestaci, která dokáže přinutit politické vedení zařadit environmentální otázky do politického programu.

Od roku 1971 začíná Den Země slavit OSN. Mezinárodně uznávaným svátkem se Den Země stává roku 1990 a od tohoto roku se slaví i v České republice (tehdy ještě ČSFR).

Zdroj: Jihlava.cz

foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert