Reklama

22. 4. 2019  |  Oběhové hospodářství  |  Autor: Hana Tomášková

Den Země

Den Země se každoročně slaví 22.dubna. V současné době slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Jedná se tak o největší nenáboženský svátek, který slaví společně lidé na celé planetě bez ohledu na svůj původ, víru nebo národnost.

Tento svátek vychází z původních dnů Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti (21.3.) a oslavovaly příchod jara. Později byl den Země oslavován jako ekologický svátek s cílem upozornit na dopady ničení životního prostředí. 

Tahle idea se ve skutečnosti rodila velmi dlouho, už od roku 1962, a na svět ji přivedl americký senátor Gaylord Nelson. V listopadu 1962 senátor Nelson hledal způsob jak se pokusit dostat  životní prostředí jednou provždy do středu politické pozornosti. S ohledem na politické a další okolnosti se mu původní myšlenku podařilo realizovat až 22. dubna 1970, kdy se v San Franciscu konal první Den Země.  Byl to jeden z nepozoruhodnějších happeningů, kterého se účastnilo 20 miliónů lidí.

Obrovskou zásluhu na tom měl právě Nelson. Byl přesvědčený, že když dostane mezi širokou veřejnost informace o nutnosti věnovat zvýšenou pozornost ochraně životního prostředí a dokáže do ní zároveň vlít studentskou protiválečnou energii, že bude moci vyvolat takovou manifestaci, která dokáže přinutit politické vedení zařadit environmentální otázky do politického programu.

Od roku 1971 začíná Den Země slavit OSN. Mezinárodně uznávaným svátkem se Den Země stává roku 1990 a od tohoto roku se slaví i v České republice (tehdy ještě ČSFR).

Zdroj: Jihlava.cz

foto: ilustrační/ Pixabay

 

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI