Co byste poradila lidem, kteří chtějí začít nakupovat bezobalově?
Především to, aby se nebáli začít. Poprvé vykročit na bezobalový nákup může být pro někoho obtížné. Zrovna tak, jako když chcete začít běhat, ale stále odkládáte první výběh. Důležité je neklást si příliš vysoké cíle, ale začínat s malými jednoduchými a především splnitelnými úkoly.
Pokud nebydlíte blízko bezobalového obchodu, můžete zkusit bezobalový nákup i ve vašem obvyklém obchodě. Výborným základem může být, když si do kabelky nebo batohu přibalíte plátěnou tašku. Do plátěného sáčku nebo tašky lze nakoupit třeba pečivo.
Láká-li vás rovnou návštěva bezobalového obchodu, připravte se na ni. Zkuste si sepsat seznam věcí, které potřebujete a připravte si nádobky či sáčky, do kterých si produkty uložíte.
Výrazem bezobalový/ bezodpadový obchod označujeme obchody, které:
Mají sortiment výhradně či převážně (alespoň z 90%) nebalený či ve vratných obalech.
Vybízejí zákazníky k nošení vlastních obalů a umožňují jejich odvažování (tzv. Tárování).
Motivují dodavatele k šetrné distribuci zboží (ve velkokapacitních meziobalech, pokud možno vratných – tj. cirkulujících mezi dodavatelem a prodejcem či alespoň plně recyklovatelných).Je bezobalové nakupování dražší nebo cenově srovnatelné s běžným zbožím v obalu?
Záleží na tom, jaký bezobalový obchod si k nákupu vyberete. Pokud zvolíte obchody Bezobalu, volíte zároveň vysokou kvalitu produktů, lokálnost a podporu malých výrobců a pěstitelů ruku v ruce s ekologickým hospodařením.
S tím souvisí i cena produktů. Dle našeho názoru odpovídající podpoře udržitelného způsobu hospodaření a výroby. Bezobalový prodej sám o sobě by si totiž podle našeho názoru protiřečil, kdyby se pojil s prodejem konvenčních produktů, s nimiž je spojeno i používání pesticidů, herbicidů, drancování zemědělské půdy a celkově dlouhodobě neudržitelné hospodaření.
Jak se bezobalově řeší potraviny, jako jsou jogurty, zakysaná mléka a další mléčné výrobky?
V prodejnách Bezobalu můžete sehnat přes 650 druhů produktů. Sortiment zahrnuje samozřejmě i mléčné produkty. U jejich výběru klademe důraz na kvalitu, ale i bezobalovost, proto prodáváme produkty s biocertifikací a ve vratných zálohovaných skleněných lahvích a skleničkách. Kromě mléka a zakysaných produktů takto nabízíme i sýry, sojová mléka a další nemléčné alternativy.
Jak se bezobalově řeší další potraviny obvykle balené ve skle jako je sterilovaná zelenina, zavařené ovoce a podobně?
Stejným způsobem, jakým nakládáme s mléčnými výrobky, řešíme i zavařeniny, bujóny a také limonády, cidery, piva a další. Vše co je u nás ve skle, je vratné a tedy zálohované sklo. Prodáváme ale i další chlazené produkty, jako je máslo, tofu, kysané zelí nebo různé pomazánky, pro které si zákazníci chodí se svými vlastními skleničkami a nádobkami.
Jak je na tom Česká republika v porovnání se zahraničím co se týká bezobalového nakupování?
Česká republika zažívá s poslední době neuvěřitelný boom v růstu možností bezobalového nakupování. Během posledních dvou let vzniklo na 60 bezobalových obchodů po celé České republice a to samé jen s ročním zpoždění nyní probíhá i na Slovensku. Naše organizace se sama také zasazuje o to, aby vznikaly další bezobalové obchody a sdílíme své know how prostřednictvím školení. I my vnímáme, že zájemců neustále přibývá. A konečně i my jsme toho důkazem, protože jsme před nedávnem otevřeli naši další prodejnu v Praze 3 na Vinohradech.
Foto: Petr Jarolímek
Máte dotazy či připomínky?
Napištenám,
vaše názory nás zajímají.
Tento portál tvoříme společně.
Komentáře