Cvičení Botič 2019 a Rokytka 2019 prověřila připravenost Prahy na povodně

| autor: Praha.eu0

Cvičení Botič 2019 a Rokytka 2019 prověřila připravenost Prahy na povodně

Obě cvičení zahájila 14. a 16. května v 9.00 hodin výstraha Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, který varoval před výskytem intenzivních přívalových srážek v oblasti.  Po ní následovaly výstražné SMS zprávy, které Operační středisko Krizového štábu hl. m. Prahy rozeslalo dotčeným obcím a městským částem v povodí Botiče a Rokytky. Následný fiktivní déšť zvýšil průtok vodních toků na úroveň 2. stupně povodňové aktivity a odstartoval práci povodňových hlídek jednotlivých obcích, které si předávaly zprávy o postupující povodni telefonními hovory, SMS zprávami a e-maily.

„Pětadevadesát procent úspěšného zvládnutí jakékoliv krizové situace spočívá v přípravě a tréninku. Jedině během těchto cvičení zjistíme, jak jsme na danou situaci skutečně připraveni. Jak se říká: Těžce na cvičišti, lehce na bojišti!" připomněl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.

Součástí cvičení bylo i ověřování přesného odečtu vodní hladiny na fotografiích vodočetných latí umístěných v měrných profilech v korytech potoků. Díky správným odečtům výšky hladiny vody pak lze určit, zda povodeň opadává nebo naopak nabírá na síle. Na základě těchto analýz následně přijímají jednotlivé obce, městské části i hlavní město Praha odpovídající bezpečnostní opatření. Účelem cvičení byla i velmi důležitá plošná roční aktualizace kontaktů, které zajišťují povodňové situace, a prověření plynulého přenosu informací.

Pravidelná povodňová cvičení jsou pro bezpečnost obcí velmi významnou akcí, neboť seznamují nové členy zastupitelstev s jejich zákonnými povinnostmi při povodňových stavech. Noví zastupitelé zjistí, jakým způsobem funguje předávání zpráv mezi jednotlivými obcemi a hasičským záchranným sborem, a zároveň získají zpětnou vazbu o jejich připravenosti na nenadálé události. Díky tomu mohou odstranit nedostatky, které cvičení odhalí, a být na povodně dostatečně připraveni. Každoročními cvičeními se zvýší míra bezpečnosti občanů ohrožených povodňovým nebezpečím a včasnou informovaností se omezí případné škody na majetku i zdraví osob.

Foto: ilustrační/ redakce